عناوین مهمترین خبرها:


هفتمین همایش قرآن، عترت و سلامت پنجشنبه دهم بهمن ماه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.
در مراسم افتتاحیه این همایش دکتر سید محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن ابراز خشنودی از برگزاری این همایش در دانشگاه علوم پزشکی اراک، به معرفی سخنرانان همایش پرداخت. دکتر جمالیان با اشاره به موضوعات مختلف سخنرانی ها و برگزاری ۵ نشست تخصصی در این همایش گفت: امید است برکات این نشست توشه راه همه باشد.


در ادامه مراسم افتتاحیه پس از اجرای گروه تواشیح و پخش کلیپی از همایش های پیشین قرآن، عترت و سلامت، دکتر ناصر سیم فروش رئیس همایش به ایراد سخنرانی پرداخت.ضمن عرض خوشامدگویی خدمت اساتید و مدعوین حاضر در همایش گفت: آقای دکتر قربانی که یکی از عاشقان قرآن هستند بدلیل اینکه از قبل برای سفر به سوریه برنامه ریزی کرده بودند و همزمانیسفر ایشان با این همایش متاسفانه نتوانستیم در همایش امسال با ایشان همراه باشیم.

وی افزود: از خداوند می خواهم راه قرآن و عترت را در جامعه هموار کند و همه ما را رهرو این راه پر نور قرار دهد.
دکتر سیم فروش عنوان کرد:امید است بتوانیم در مقابل خون شهدای انقلاب اسلامی سربلند باشیم و بتوانیم راه آن ها را ادامه دهیم.

در ادامه بخش افتتاحیه پیام دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی توسط دکتر محمد غفرانی قرائت شد که متن این پیام  را در ادامه با هم میخوانیم:

با گرامي‌داشت ياد امام راحل عظيم‌الشان (قدس سره الشريف) و با عرض سلام و ادب و ارادت خدمت مقام عظماي ولايت و آرزوي سلامت و عزت و توفيق روز افزون براي ايشان. ديروز سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها بود که خدمت شما بزرگواران تسليت عرض مي‌کنم و ياد سردار شهيد نامدار سپهبد قاسم سليماني كه افتخار ما ايرانيان و همه مسلمانان عالم و سرمشق بي‌نظير همه بسيجيان و دوستداران جبهه مقاومت اسلامي بود را گرامي مي‌داريم. همچنين تبريک عرض مي‌كنم حلول دهه مبارک فجر انقلاب اسلامي را و براي نظام مقدس جمهوري اسلامي، آرزوي سرافرازي و توفيق روز افزون را دارم.
عرض سلام و ارادت خدمت همه حضار بزرگوار و پوزش و تاسف از اينکه عليرغم برنامه‌ريزي براي خدمت رسيدن به اتفاق همسرم، بنا به توصيه موکد پزشکان از حضور در جمع شما عاشقان قرآن و عترت و بهره‌بردن از بحث‌هاي اسلامي و قرآني اين محفل دوست داشتني محروم شدم.
بسيار خوشحالم که خداوند کريم به برادر حزب‌اللهي و بسيار عزيزم جناب آقاي دکتر سيم‌فروش رياست محترم گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکي که خود موسس گروه بوده‌اند توفيق داده است که همه ساله با همکاري اعضاي معزز گروه، اين نشست ارزشمند را در يکي از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور برگزار کنند. با تشكر و سپاسگزاري صميمانه از برادر ارجمند جناب آقاي دكتر سعيد نمكي وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و معاون محترم فرهنگي و دانشجوئي ايشان خواهر ارجمند سركار خانم دكتر سيما سادات لاري كه بدون همكاري صميمانه و مساعدت‌هاي آن بزرگواران امكان برگزاري اين نشست ارزشمند فراهم نمي‌شد. همچنين با تشكر و سپاسگزاري وافر از برادر ارجمند جناب آقاي دکتر سيدمحمد جماليان رياست محترم دانشگاه علوم پزشکي اراک، معاونين محترم و همکارانشان و از محضر امام جمعه محترم استان حضرت آيت ا... جناب آقاي قربانعلي دري‌نجف‌آبادي و نيز نماينده محترم دفتر مقام معظم رهبري در دانشگاه حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي دكتر مصطفي رستمي که با هم‌فکري و همکاري‌ها و پشتيباني‌هاي لازم براي توفيق اين همايش اسلامي عنايت لازم مبذول فرمودند. اميدوارم که خداوند متعال همه اين عزيزان و همگي شما را مشمول عنايات خاص خويش قرار دهد.
فرهنگستان علوم پزشکي چهار هفته ديگر هم هفتمين همايش ساليانه سلامت معنوي را در شهر مقدس قم و با همکاري حوزه محترم علميه قم، دانشگاه علوم پزشکي قم، دانشگاه علوم پزشکي بقيه ا... و بسيج جامعه پزشکي کشور برگزار مي‌کند. اميدوارم شما اساتيد و فرهيختگان بزرگوار و دانشجويان عزيز امکان حضور در آن نشست را نيز داشته باشيد. اينکه فرهنگستان علوم پزشکي، يك گروه علمي خود را به نام و در خدمت قرآن، عترت و سلامت و نام گروه ديگر را گروه سلامت معنوي اسلامي قرار داده است حکايت از اهتمامي دارد که دانشگاه و دانشگاهيان بايد به امور اعتقادي و اسلامي داشته باشيم و در راه اسلامي شدن دانشگاه‌ها كه مقام معظم رهبري مکرراً به آن توصيه فرموده و آن را وظيفه ما دانشگاهيان قرار داده‌اند و شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم در سال ۱۳۹۲ سند اسلامي شدن دانشگاه را هم به تصويب رسانده است تلاش مجدانه به عمل آوريم.
بحمدا... حضرت آيت الله اعرافي مدير محترم حوزه‌هاي علميه و حضرت آيت ا... رشاد رياست محترم پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و رئيس محترم حوزه علميه تهران و نيز موسسه آموزشي- پژوهشي امام خميني (ره) به رياست حضرت آيت ا... محمد تقي مصباح يزدي و معاونين محترم ايشان با فرهنگستان علوم پزشكي همکاري روزافزون داشته و دارند. انشا... تلاش مي‌کنيم از هدايت‌ها و ارشادات و مشارکت آن بزرگواران در همه امور حداکثر بهره را ببريم.
با توجه به اينکه فرهنگستان نقش اجرايي ندارد، تلاش ما بر آن است که وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با همه وجود به اسلامي شدن دانشگاه‌ها بپردازيم و طبيعتاً فرهنگستان علوم پزشكي انجام هرگونه همكاري و همفكري را در اين مسير مقدس از وظائف خود مي‌داند. بر طبق سياست‌هاي كلي سلامت، ابلاغي مقام معظم رهبري، در جهت انتخاب مطلوب و رشد و ارتقاي اعتقادات مذهبي اعضاي محترم هيئت علمي، دانشجويان، كاركنان و تحول در محيط دانشگاه با ارزشيابي عملكرد در انطباق با ارزش‌هاي اسلامي لازم است اقدامات لازم صورت پذيرد.
از اينکه برادر ارجمند حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي قرائتي عليرغم گرفتاري‌ها، امسال هم مثل گذشته، اين نشست را به عنوان پايگاهي ديگر براي اهتمام هر چه بيشتر به امر اقامه نماز و ترويج نماز اول وقت انتخاب فرموده‌اند بسيار سپاسگزارم. انشا... كه فرمايشات ايشان در همه امور اعتقادي و به ويژه مسأله اقامه نماز و آنهم نماز اول وقت، آويزه گوش همه ما قرار گرفته و به همه نصايح و توصيه‌هاي ارزشمند ايشان جامعه عمل بپوشانيم.
با آرزوي توفيق الهي براي هرچه بهتر و قابل استفاده تر بودن اين نشست ارزشمند اعتقادي و آرزوي سلامت و توفيق براي فرد فرد شما حضار و برگزار کنندگان محترم و خانواده‌هاي گرامي‌تان و آحاد شيعيان و مسلمين جهان و آرزوي تعجيل در ظهور حضرت ولي عصر (عج) و نيز آرزوي شکست و سرافکندگي براي استکبار جهاني و دشمنان اسلام و نظام اسلامي.

 

در ادامه همایش نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی نیز در ادامه این همایش گفت: این استان خاستگاه ۶ هزار و ۲۰۰ شهید، مردان تاریخ و شخصیت‌های بزرگ است که هر کدام از آنانکتابچه‌ای از معرف و درس‌های عزتمندی و افتخار هستند.
آیت‌الله «قربان‌علی دری‌نجف آبادی» در بخشی از سخنانش با بیان اینکه پزشکان برجسته‌ زیادی از استان مرکزی شهرت ملی و جهانی دارند و هر کدام پدر یک علم هستند و خدمات زیادی به جامعه بشریت داشته‌اند گفت: خدمات پزشکی جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۱ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست و تحولات بهداشت و درمان کشور یکی از برکات مهم است.
وی ادامه داد: کارنامه پزشکی جمهوری اسلامی ایران درخشان است و کشور از نظر دانش پزشکی در زمره کشورهای تراز اول است و توفیقات این بخش روز به روز در حال افزایش است.
امام جمعه اراک عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران شاید در برخی ابزار و ادوات پزشکی با کمبودهایی مواجه باشد اما به لحاظ نبوغ پزشکی کم و کسری ندارد و برای کمبود امکانات نیز باید تهدیدها و تحریم تبدیل به فرصت شود و امکانات مورد نیاز با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی تولید شود.

لازم به‌ ذکر است‌ در این مراسم افتتاحیه پرچم متبرک مرقد امیرالمومنین (ع) وپرچم گنبد متبرک امام حسین (ع) با حضور اعضای گروه قرآن، عترت و‌سلامت فرهنگستان علوم‌پزشکی رونمایی شد. در این مراسم دکتر ناصر سیم فروش، دکتر هادی انصاری، دکتر محمد غفرانی و دکتر حسن ابوالقاسمی حضور داشتند.