مکاتبات فرهنگستان علوم پزشکی

جراحی در جنگ

انتشار تاریخچه

بیمارستان های صحرایی

در دفاع مقدس

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

 

بیانیه های مجمع عمومی

نسخه آزمایشی تارنمای جدید

COVID-19

پیوندهای ویژه

 

 

 

عناوین مهمترین خبرها:

شیراز - ایرنا- رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از رشد ۴۵ برابری تولید ماسک و لباس های محافظتی در کشور خبر داد و گفت: امکانات تولید داروهای ایرانی درمان کرونا نیز در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم می شود.

دکتر محمد رضا شانه ساز روز شنبه در بازدید از یک پروژه ساخت کارخانه تولید دارو در شیراز، نسبت به ارتقای جایگاه فارس در زمینه تولید دارو در کشور، ابراز امیدواری کرد  و با اشاره به وجود توانمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه شیراز و دانشکده داروسازی شیراز ابراز امیدواری کرد شیراز و فارس بتواند در حوزه غذا، داروسازی و تجهیزات پزشکی گام های موثری بردارد.

رییس سازمان غذا و دارو  همچنین با اشاره به سرعت حرکت این سازمان در امر تامین داروهای مورد نیاز کشور افزود: با توجه به تحریم های اعمال شده علیه کشور این حرکت جهشی و شتابان شده است بطوری که هر ماه خط تولید جدید و محصولات جدید دارویی رونمایی می شود.

وی با اشاره به کمبود ۲ درصد دارویی در کشور گفت: شماری از این داروها تولید و چند قلم دیگر وارد می شود که سیستم پزشکی و داروسازی بسته و محصور نیست و این گروه با مطالعات و متناسب با نیازها، به تدریج اقلامی را به فهرست دارویی کشور اضافه می کند.

شانه ساز با اشاره به اینکه طراحی برای صادرات دارویی نیز مد نظر قرار گرفته است، اظهار داشت: داروهای تولیدی کشورمان هم به لحاظ کیفیت و هم قیمت در دنیا بسیار رقابتی است اما در زمان حاضربا توجه به تحریم ها و کارشکنی ها در گواهینامه های بین المللی مشکلاتی وجود دارد.

حمایت رئیس سازمان غذا و دارو از ارتقای جایگاه فارس در زمینه تولید دارو در کشور

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در این بازدید با اشاره به توانمندی استان فارس در زمینه تولید دارو، اظهار کرد: با توجه به توان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه شیراز و دانشکده داروسازی شیراز انتظار می رود در صنایع داروسازی شاهد پیشرفت استان فارس باشیم.

شانه ساز با ابراز خوشحالی از روند پیشرفت ساخت این کارخانه تولید دارو، گفت: خوشحالیم این کارخانه با خطوط متنوع و جدید در حال ساخت است و امیدواریم با رفع چالش ها، هرچه زودتر به مرحله تولید برسد.

 شانه ساز همچنین اظهار امیدواری کرد استان فارس به جرگه استان های قطب کشور در زمینه تولید دارو برسد و آمادگی سازمان غذا و دارو را در زمینه اعلام کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به توانمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان یک دانشگاه پیشرو در زمینه های مختلف، افزود: بر همین اساس در زمینه دارو و آزمایشگاه کنترل دارو به این دانشگاه تفویض اختیار داده می شود تا بتوانیم شاهد تسریع در پیشبرد هرچه بهتر امور و رفع چالش ها باشیم.

رییس سازمان غذا و دارو فضای فیزیکی موجود در این کارخانه را مورد رضایت خوانده و یادآور شد: با افق دید مسوولان کارخانه به امر صادرات لازم است با کمک مشاوران خارجی، این امر پیگیری شود.

ساخت دستگاه همراه  تنفس مصنوعی در فارس در سال جهش تولید

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز  از تولید نمونه اولیه دستگاه همراه  تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) با نام «نفس» خبر داد که برای کمک به بیماران کرونا ، ایده تولید آن شکل گرفته است.

دکتر مهرزاد لطفی با اشاره به کاربرد این ونتیلاتور برای کمک به بیماران حاد تنفسی و به ویژه مبتلایان به کرونا ، گفت: این دستگاه به دلیل دارا بودن ویژگی همراه ، در منزل، اورژانس و آمبولانس قابل استفاده بوده و تمامی امکانات یک ونتیلاتور در بخش مراقبت های ویژه را داراست.

وی افزود: این کار با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت کارخانجات مخابراتی ایران انجام گرفته و امیدواریم با حمایت وزارت بهداشت به مرحله تولید و بهره برداری برسد.

 لطفی ادامه داد: به دلیل اینکه در حال حاضر بسیاری از بیماران کرونا  در منزل و نقاهتگاه به سر می برند، این دستگاه تنفس مصنوعی نقش مهمی در کمک به درمان بیماران داشته و قابلیت اتصال به تلفن همراه پزشک و پرستار را نیز داراست.

رییس  دانشگاه علوم پزشکی شیراز تولید این دستگاه را همگام با اهداف سال جهش تولید و حرکتی ارزنده در شرایط بحران کرونا برای کمک به این گروه از بیماران عنوان کرد.