عناوین مهمترین خبرها:

لاری گفت: در شرایط فعلی که بازگشایی دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، پیگیر اجرای این موضوع با رعایت ضوابط بهداشتی هستیم.

سیما سادات لاری، معاون دانشجویی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان درباره اعتراضات شورای صنفی دانشجویان نسبت به از سرگیری فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها اظهار کرد: دانشجویان با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار تعویق در زمان بازگشایی دانشگاه‌ها شدند.

او افزود: آنها معتقدند در برخی دانشگاه‌ها برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در پیشگیری از ابتلای دانشجویان به ویروس کرونا، ناهماهنگی‌هایی وجود دارد.

لاری ادامه داد: ما از مدت‌ها قبل با دبیران مرکزی شورای صنفی دانشجویی در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها جلسه ای برگزار و تمام جوانب را بررسی کردیم. حدود سه هفته پیش هم با تمام معاونان بهداشتی و آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت ویدئو کنفرانس در این باره صحبت کردیم.

او بیان کرد: اولویت ما این است که دانشجویان در شهر‌های خود، مهمان شده و در همان‌جا امتحان دهند و دانشگاه‌ها بدون هزینه، شرایط را برای دانشجویان مهمان باید فراهم کنند. اگر دانشجویی تصمیم بر حذف دروس داشت، می‌تواند این کار را انجام دهد و برای او هیچ سنواتی در نظر گرفته نمی‌شود، همچنین در ترم بعد به او کمک خواهیم کرد. 

پیگیر بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها تا ظرفیت ۵۰ درصد هستیم

لاری تصریح کرد: دانشگاه‌ها با سیاست استانی و شرایط مناسب خود تصمیم خواهند گرفت که به صورت پلکانی آنها را باز کنند. البته شرایط دانشگاه علوم پزشکی تهران با بقیه فرق دارد، در واقع دانشجویان وسط جبهه کرونا هستند و باید فورا فارغ التحصیل شده و در راه عرصه خدمت قرار بگیرند. تا ۵۰ درصد ظرفیت لازم برای بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها در نظر گرفته شده تا با خیال راحت بازگشایی‌ها صورت بگیرد.

او گفت: خوابگاه‌ها باز خواهند شد، اما تنها اجازه ورود برای ۲ دانشجو به اتاق خوابگاه‌ وجود دارد. تمام تمهیدات بهداشتی و حفاظتی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. حتی برخی دانشگاه‌ها تست غربالگری هم انجام داده اند. آموزش لازم هم به تمام پرسنل دانشگاه‌ها در خصوص فاصله گذاری‌های اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی داده شده است.

لاری افزود: به دلیل روند صعودی مبتلایان در کشور برگزاری و بازگشایی با احتیاط بیشتری صورت خواهد گرفت. تمام تصمیمات فعلی ما توسط ستاد مقابله با کرونا گرفته شده است  به همین دلیل نامه شورای صنفی دانشجویان قابل تامل بوده و حتما رسیدگی خواهد شد.

معاون دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید براینکه دانشجویان به هیچ وجه نگران بازگشایی دانشگاه‌ها نباشند، گفت: در شرایط فعلی که نظر به بازگشایی دانشگاه‌ها است ما نیز با احتیاط، بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را دنبال می‌کنیم.