عناوین مهمترین خبرها:

عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: نمایندگان مجلس به جای طرح‌های غیرکارشناسی به بررسی طرح‌های مفیدی همچون ساماندهی پزشکان و جلوگیری از خروج نخبگان پزشکی بپردازند.

جواد مولایی عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس با انتقاد از هجمه‌های هدف‌دار رسانه‌ها به جامعه پزشکی تأکید کرد: نمایندگان مجلس به جای بررسی طرح غیرکارشناسی افزایش دو برابری ظرفیت رشته‌های پزشکی به بررسی طرح‌‌هایی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و خروج پزشکان از کشور بپردازند.

وی افزود:‌در حال حاضر 81 هزار پزشک عمومی و 55 هزار دانشجوی پزشکی در کشور داریم و سالانه 7 هزار دانشجوی پزشکی در کشور فارغ‌التحصیل می‌شود. این موضوع یعنی اینکه نه تنها کمبود پزشک نداریم بلکه برخی از پزشکان بیکار هستند.

مولایی گفت: حدود 10 هزار پزشک فارغ‌التحصیل هنوز شماره نظام پزشکی دریافت نکرده‌اند یا به فکر مهاجرت به خارج از کشور بوده و یا به مشاغل دیگر روی آورده‌اند.

وی ادامه داد: مشکل کشور کمبود پزشک نیست بلکه توزیع ناعادلانه پزشک در مناطق محروم است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با بیان اینکه مجلس باید طرح‌هایی را تصویب کند که مانع خروج نخبگان پزشکی از کشور شود، گفت: طرح‌های انگیزشی و مشوق‌ها می‌توانند پزشکان را به مناطق کمتر برخوردار بفرستد.

وی افزود: سالانه حدود 600 پزشک از کشور مهاجرت می‌کنند که تربیت آنها میلیاردها تومان برای کشور هزینه در بر داشته است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی افزود: دانشجویان فعلی امید زیادی به آینده کشور ندارند و تصویب چنین طرح‌هایی باعث ناامیدی و سرخوردگی دانشجویان می‌شود. آیا برای رشته‌های پزشکی آینده‌ای نظیر دانشجویان فنی و مهندسی در نظر گرفته‌اید؟

مولایی با بیان اینکه آموزش صحیح پزشکان نیازمند بسترسازی مناسب است و برای این منظور نیازمند سالن‌های تشریح، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌های آموزشی هستیم، گفت: قطعاً برای دو برابر کردن ظرفیت پزشکان ابتدا باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم تا به کیفیت آموزش لطمه‌ای وارد نشود.

وی در پایان تصریح کرد: طبق آمار مشکل کمبود پزشک نداریم بلکه مشکل سیاست‌گذاری‌های نادرست در زمینه توزیع پزشکان است که امیدوارم مباحث مطرح شده به انتخابات پیش‌روی نمایندگان مجلس ارتباطی نداشته باشد و سلامت جامعه و مردم اولویت نمایندگان قرار گیرد