عناوین مهمترین خبرها:

 

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، ضمن تشریح مشکلات موجود در صنعت داروسازی کشور تاکید کردکه تغییر متوالی مدیریتی که توسط وزیر بهداشت و درمان در سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد بدون حصول نتیجه مطلوب، اقدام بیهوده‌ای است.

همایون هاشمی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به دنبال انتخاب محمدرضا شانه‌ساز  به عنوان سرپرست سازمان غذاو دارو با اشاره به مشکلات موجود در حوزه دارو، گفت: هم‌اکنون صنعت دارو بیمار بوده و دلایل آن به بررسی و واکاوی نیاز دارد، چرا که هم در تولید داخلی با مشکل مواجه هستیم، کما اینکه تعداد زیادی از کارخانه‌داران در این مورد معترض هستند، هم فریاد واردکنندگان دارو بلند شده است و هم فعالان حوزه پخش، تامین مواداولیه و بسته‌بندی نیز در روند فعالیتشان با مشکلات جدی مواجه شده‌اند.

صدای اعتراض وزیر بهداشت نیز در رابطه با وضعیت کنونی بازار دارو بلند شده است

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته صدای اعتراض وزیر بهداشت و درمان نیز در رابطه با وضعیت کنونی بازار دارو بلند شده است، ضمن اینکه مصرف‌کنندگان دارو هم بارها اعلام نارضایتی کرده‌اند، بنابراین می‌توان گفت تمام شبکه دارویی کشور دچار مشکل شده است.

فضای رقابتی غیرصحیحی بر بازار دارو حاکم شده است

وی تصریح کرد: واحدهای شبه دولتی فعال در حوزه دارو می‌توانند از ظرفیت‌های دولتی استفاده کنند، اما واحدهای خصوصی فعال در این حوزه نمی‌توانند از این مزایا بهره‌مند شوند و همین موضوع باعث نارضایتی آنها شده است، ضمن اینکه در بازار دارو یک فضای رقابتی غیرصحیح و غیرمعمول حاکم شده است.

پرسش‌هایی پیرامون نبود موفقیت کشور در تولید مواد اولیه دارو مطرح است

هاشمی اظهار کرد: ما اغلب مواد اولیه مورد نیاز برای تولید دارو را از هند و چین وارد می‌کنیم که این پرسش را ایجاد می‌کند، چرا در حوزه تولید این مواد نتوانستیم در سه دهه اخیر پیشرفتی داشته باشیم و هنوز در این زمینه به سایر کشورها وابستگی اساسی داریم، هر چند برای رسیدن به پاسخ لازم است ابعاد اقتصادی و زیست محیطی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: برندهای صاحب‌نام که در عرصه بین‌المللی جایگاهی دارند و بیش از 40 سال است که در ایران فعالیت دارند در جلساتی که با ما داشتند، از کاهش سهم خود در بازار گلایه‌ داشتند و اینکه روزهای سختی را می‌گذرانند، به همین دلیل انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت در بازار کشور ندارند، ضمن اینکه آنها علاوه بر مشکلات ناشی از اعمال تحریم‌ها نتوانسته‌اند رابطه منطقی با سازمان غذا و دارو به عنوان بخش نظارتی و حاکمیتی در این حوزه برقرار کنند، از سوی دیگر شرکای ایرانی نیز رابطه خوبی با آنها برقرار نکرده‌اند.

وی افزود: برای بهبود صنعت داروسازی در ایران نمی‌توان تنها بخشی از آن را هدف قرار داد، بلکه تمام بخش‌های آن نیاز به حمایت و نظارت دقیق و منطقی دارد و باید برنامه پنج ساله‌ای برای آن تعریف شود.

سازمان غذا و دارو تقویت بخش نظارتی خود را فراموش کرده است

هاشمی یادآور شد: هم‌اکنون لازم است تمام ارکان سازمان غذا و دارو به عنوان متولی حوزه دارو مورد واکاوی قرار گیرد و تغییر رویکرد در آن به صورت محسوس قابل مشاهده باشد و این در حالی است که این سازمان فراموش کرده که باید بخش نظارتی خود را تقویت کند که برای تحقق این مهم نیز به بهره‌مندی از نیروهای کارآزموده و آموزش‌دیده نیاز است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، عنوان کرد: تاکنون اغلب فعالیت‌های سازمان غذا و دارو در صدور مجوز خلاصه شده که برخی نیز معترض هستند این بخش نیز در انحصار افراد خاصی قرار داشته و در روند آن هم نوعی تبعیض مشاهده می‌شود.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: امیدوارم با تغییر متوالی مدیریتی که توسط وزیر بهداشت و درمان در سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد، به نتیجه مطلوبی هم منتهی شود، چرا که جابجایی مدیران آسان است، اما چنانچه این تغییرات نتواند در جهت جلب رضایت مصرف‌کنندگان این فرآیند را احصا کند، اقدام بیهوده‌ای است./