معاون بهداشت وزارت بهداشت، راهکارهای دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور در مدیریت هزینه‌های سلامت را موفق دانست.


به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر علیرضا رییسی در حاشیه برگزاری نشست روسای دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، اظهار داشت: در راستای اهداف طرح تحول نظام سلامت، یکی از نشست های استانداردسازی خدمات بالینی و اصلاح فرآیندها با حضور روسای دانشگاههای کلان منطقه پنج کشور، برگزار شد.

رییسی با بیان اینکه این نشست در تداوم سلسله جلسات استانداردسازی و اصلاح فرایندها برای ارتقای کیفیت خدمات بالینی مورد نظر در بیمارستان ها که با دستور وزیر بهداشت تشکیل شده، تصریح کرد: هدف اصلی و کلی این است که علاوه بر اینکه خدمات به طور مطلوب و با کیفیت ارائه شود، در راستای ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی، به اقتصاد سلامت و کنترل و مدیریت هزینه‌ها در بیمارستان ها نیز توجه داشته باشیم.
نماینده وزیر بهداشت در کلان منطقه پنج کشور، گفت: کل منطقه پنج در این زمینه پیشرفت خوبی داشته و روسای دانشگاهها و دانشکده‌های این منطقه به خوبی این مساله را درک کردند و با برنامه‌ریزی، آن را در دانشگاه‌های منطقه پنج به اجرا درآورده اند. همچنین روسای بیمارستان‌ها، مدیران آموزش و مدیران گروه‌ها برای ارتقا و اصلاح فرایندها اقدامات خوبی داشته اند.
وی با اشاره به گزارش‌های خوبی که در زمینه مدیریت هزینه‌ها به ویژه از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست ارائه شد، افزود: تجربیات دانشگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود و بسیاری از این تجربیات کاربردی بوده و در سطح کشور استفاده می‌شود.
تاکید بر مدیریت هزینه‌ها با حفظ کیفیت خدمات

رییسی با اشاره به شرایط جغرافیایی منطقه و امکاناتی که در جنوب کشور وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه‌های مرجع کشور است و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا ضمن ارتقای کیفیت خدمات، در بحث مدیریت هزینه‌ها و ارائه خدمت بهتر به مردم، برنامه‌های منسجمی اجرا کنیم و شاهد افزایش و ارتقای روزافزون کیفیت خدمات باشیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ادامه به سه راهکار در این زمینه اشاره کرد و توضیح داد: نخست راهکارهایی که در سطح یک دانشگاه اجرا می‌شود و ویژه خود دانشگاه است و با توجه به شرایط خاص هر دانشگاه قابلیت اجرا دارد؛ این راهکارها در سطوح تصمیم گیری به خود هیات رییسه دانشگاه مرتبط است که می‌توانند در مورد اجرای آنها تصمیم گیری کنند؛ یک سری از تصمیمات مانند انتقال بیمار بین استان‌های منطقه، با توجه به ارتباطات موجود صورت می‌پذیرد و به سطح منطقه محدود است؛ دسته سوم راهکارها در سطح کشور قابل تعمیم است که بعضی از آنها صرفاً به اطلاع‌رسانی و به اشتراک گذاشتن تجربیات نیاز دارد، اما یک سری پیشنهادات به تصمیم‌گیری در سطوح بالاتر کشور مانند شورایعالی بیمه، وزارت بهداشت و گاهی تصمیم‌گیری در دولت یا تصویب در مجلس شورای اسلامی، نیاز دارد.
رییسی، هدف اصلی برگزاری این جلسات و ماموریتی که وزیر بهداشت به همه کلان منطقه‌ها داده است را اصلاح فرایند خدمات بالینی و خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات عنوان کرد و یادآور شد: باید به گونه ای عمل کنیم که از خدمات اضافی پرهیز کرده و بیشتر بر روی خدماتی که باید با توجه به نوع بیماری با کیفیت بالاتری ارائه کنیم، تاکید شود تا برای استانداردسازی ارائه خدمات تلاش کنیم و خروجی این نشست‌ها منجر به ارتقای کیفیت خدمات به بیماران شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با ارائه گزارشی در زمینه اجرای طرح تحول سلامت و کنترل و کاهش هزینه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر تلاش بیشتر برای بهبود و ارتقای کیفیت خدمات، تاکید کرد.
دکتر علی بهادر، گفت: باید در این جلسات با بررسی مسایل مختلف و همفکری و استفاده از تجربیات دانشگاه های کلان منطقه پنج کشور، از چالش های موجود عبور کنیم و خدماتی مناسب و با کیفیت به مردم ارائه شود.
گفتنی است این نشست با حضور روسای دانشگاهها و دانشکدههای علوم پزشکی شیراز، بوشهر، هرمزگان، کهکیلویه و بویراحمد، جهرم، فسا، لار و گراش در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.

 

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت