گروه سلامت ــ در هفتمین همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر لزوم به کارگیری سلامت معنوی به عنوان الگویی دینی و ملی برای پیشرفت در سلامت تأکید شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، زهره الهیان، عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در هفتمین همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که ظهر امروز ۱۹ اردیبهشت‌ماه در کتابخانه ملی تهران برگزار شد، به تبیین سلامت معنوی اسلامی، مبنای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداخت.

وی با بیان اینکه قرن بیست و یکم عصر پیچیدگی روز افزون سیستم‌ها لقب گرفته است، گفت: در این راستا پیچیدگی سیستم‌های اجتماعی- فرهنگی بسیار جدی‌تر به نظر می‌رسد. مهمترین دلیل عصر پیچیدگی روز افزون سیستم‌ها، تنوع و تکثر و در هم تنیدگی آن با یکدیگر است که بیشترین تأثیر را بر مسأله تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری در اداره جامعه می‌گذارد.
الهیان ادامه داد: سیستم‌های سلامت نیز از این مقوله در امان نیست و روز به روز پیچیده‌تر شده و از سایر سیستم‌ها تأثیر می‌پذیرد، برای کنترل این پیچیدگی، چیستی و چرایی و چگونگی سیاست سلامت در جمهوری اسلامی ایران باید بر اساس مبانی، باور‌ها و اقتضائات بومی جامعه ایرانی اسلامی تدوین شود.
وی تأکید کرد: تدوین این الگو بر اساس مبانی ناب اسلام و بر پایه سلامت معنوی، منجر به تدوین دکترین ملی سلامت جمهوری اسلامی می‌شود، دکترین ملی سلامت در واقع بنیادی هستند که هدایت کننده سطوح مختلف محسوب شده و نظام سلامت به عنوان بخشی از ساختار اجتماعی جامعه نیازمند تبین مبانی نظری و عملی خود بر اساس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حوزه اسلامی است.
این عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور یادآور شد: سلامت معنوی جایگاهی ویژه و خاص در تبیین مبانی نظری و عملی سلامت در جمهوری اسلامی ایران پیدا می‌کند.
در این همایش، همچنین کامران سلطانی عربشاهی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اهمیت آموزش مبانی سلامت معنوی به پزشکان عنوان کرد: به کارگیری الگو‌های معنوی در افراد موجب افزایش رضایت از زندگی می‌شوند. همچنین این مهم است که پزشکان خود سلامت معنوی داشته تا بتواند سلامت معنوی بیماران را ارتقا دهند.
وی در ادامه به تشریح الگوی آموزش سلامت معنوی تایلر پرداخت و مؤلفه‌های سلامت معنوی را در این الگوی آموزشی برشمرد.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ترجمه-قرآن-كريم دكتر سيد محمد حسين كلانتر معتمدي ( عضو پيوسته...
ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...

ورود به سایت