دکتر حریرچی یکی از مسائل عمده در کشور را افزایش تعداد افراد بالای ۶۰ سال دانست و گفت: در حال حاضر ۹۶۲ میلیون سالمند در جهان وجود دارد و این تعداد در سال ۲۰۵۰ به ۲ میلیارد نفر خواهد رسید.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، سخنگو و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری هفتگی این وزارتخانه اظهار داشت: در سال 90 تعداد سالمندان، ۸.۲ درصد بوده و در سال ۹۵ تعداد سالمندان کشور به ۹.۲ درصد رسیده، یعنی ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر سالمند داریم و این تعداد در سال ۱۴۰۰به ۱۰ درصد و در سال ۱۴۳۰ به ۳۰ درصد خواهد رسید.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ایران، یکی از سریعترین تغییرات جمعیتی را در آینده خواهد داشت، اظهار کرد: یکی از شایع ترین بیماری های سالمندی، اختلال حافظه یا دمانس است که این اختلال شامل دو نقص اصلی، اختلال در حافظه یا اختلال در فعالیت‌های اجتماعی بوده و شایع‌ترین نوع آن هم آلزایمر است. تجربه دنیا نشان می‌دهد که ۱۱ درصد افراد بالای ۶۵ سال دچار زوال عقل یا حافظه می‌شوند؛ یعنی از هر ۹ نفر یک نفر به درجاتی از زوال عقل مبتلا می‌شود.

دکتر حریرچی  در ائامه در خصوص تعرفه ها اظهار داشت: وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، پیشنهاد تعرفه را به شورای عالی بیمه ارائه می دهند و دولت با توجه به سیاست های موجود تصمیم می گیرد که رشد تعرفه به چه صورت باشد و تصمیم دولت این بود که تعرفه ها در بخش دولتی و خصوصی رشد ۵ درصدی داشته باشد.

وی در ادامه به تعرفه های ویزیت پزشکان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر، در بخش خصوصی، ویزیت پزشک عمومی 24500، پزشک متخصص 38400 و فوق تخصص 47900 تومان است و در بخش دولتی ویزیت پزشک عمومی 11500، متخصص 14800 و فوق تخصص 17800 تومان است. همچنین متوسط زمان ویزیت پزشک عمومی ۱۵ دقیقه، پزشک متخصص ۲۰ دقیقه و فوق تخصص ۲۵ دقیقه است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: حق بیمه سرانه خانوار ۷ درصد بوده که کارمندان دولت ۲ درصد آن را پرداخت می کنند و روستائیان و عشایر و در شهرهای زیر ۲۰ هزار جمعیت، افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی حق بیمه ای پرداخت نمی کنند.

وی در خصوص تخلف بیمارستان ها در دریافت هزینه بیماران، گفت: در بیمارستان های دولتی و خصوصی چنانچه مبلغی خارج از صندوق و بدون ارائه فاکتور رسمی از بیمار دریافت شود، تخلف محسوب می شود. چنانچه برای دارو، تجهیزات پزشکی و دریافت خدمات، بیماری به خارج از بیمارستان ارجاع داده شود تخلف محسوب می شود. برای هر دو تخلف، سامانه ۱۹۰ به صورت ۲۴ ساعته با ۲۸ اپراتور شکایات را ثبت می کنند و به صورت قانونی پیگیری خواهد شد.

رفع کمبود تخت های بیمارستانی در گرو همدلی نمایندگان مجلس

دکتر حریرچی در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به اینکه استان تهران، خصوصا ۱۶ شهرستان آن، از لحاظ تخت بيمارستاني دچار كمبود جدي است و مردم در مضيفه قرار دارند، اظهار داشت: در این خصوص، نمایندگان مجلس، قول داده اند تا برای شهرهای اقماری تهران که شهرهای بزرگی نیز هستند و ۱۰۰ یا ۲۰۰ تخت بیشتر ندارند، اقدامات اساسی انجام شود.

وی در خصوص جلب سرمایه گذاری و فعاليت شرکت‌های خارجی در ایران گفت: جلب سرمایه گذاری و فعاليت شرکت‌های خارجی علاوه بر اينكه همراه با انتقال سرمایه و تکنولوژی است، از این مزیت نیز برخوردار است که ساخت تمام ساختمان‌ های آن، با توان مهندسان و کارگران ایرانی صورت می گیرد. اگرچه شركت های خارجی منافع اقتصادی خود را دارند، اما ما قراردادها را به گونه ‌ای تنظیم کرده‌ ایم که بیشترین نفع عایدمان شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: باید توجه کرد که اشغال تخت بیمارستان‌ های خصوصی در کشور در سال‌های گذشته، ۶۰ درصد بوده است و این موضوع نشان می‌ دهد که این بیمارستان‌ ها از تمام ظرفیت موجودشان استفاده نمی‌ کنند. با توجه به نیازی که ما در این حوزه داریم، دست یاری به سمت بخش خصوصی دراز می‌ کنیم تا با قیمت مناسب که مورد استطاعت مردم باشد، خدمات را به صورت خرید خدمت ارائه دهند.

 

وی همچنین افزود: باید توجه شود که اکثر بیمارستان ‌های خصوصی شهرستان‌ ها و تعدادی از بیمارستان‌ های خصوصی تهران بیمه پایه یعنی تعرفه دولتی را از دولت دریافت می‌کنند و ۷۰ الی ۸۰ درصد مابقی درآمد بیمارستان‌ های خصوصی از بیمه تکمیلی است، بنابراین برای تکاپوی همه هزینه ‌ها باید قیمت‌ها را درست تنظیم کنند.

دکتر حریرچی در پایان این نشست، تصریح کرد: علیرغم اینکه هتلینگ بیمارستان خصوصی و دولتی، هشت درصد افزایش یافته است و برابر نرخ تورم است، اما حق الزحمه کار، صفر درصد افزایش یافته است. همچنین اينكه گفته مي شود تورم در حوزه سلامت بيشتر است، درست نيست، چراكه در بعضي از سال ها نرخ تورم عمومي بيشتر از تورم سلامت بوده و در بعضي سال های دیگر روال عکس آن را داشته است.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ترجمه-قرآن-كريم دكتر سيد محمد حسين كلانتر معتمدي ( عضو پيوسته...
ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...

ورود به سایت