گروه سلامت: رئیس انستیتو پاستور ایران از اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی با اجازه مقام معظم رهبری برای تأمین و تولید واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس خبر داد.

به گزارش ایکنا، به نقل از وبدا، علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به ضرورت اضافه شدن دو واکسن «پنوموکوک» و «روتاویروس» به برنامه ایمن سازی کشور، گفت: پس از انجام مطالعات مربوط به این دو واکسن، رایزنی‌هایی با سیاستگذاران کشور و مجلس شورای اسلامی انجام شد و با اجازه مقام معظم رهبری، ۱۰۰ میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای تأمین و تولید این دو واکسن اختصاص پیدا کرد.

وی افزود: هدف اصلی از اضافه شدن این دو واکسن به برنامه ایمن سازی کشور این است که انستیتو پاستور بتواند در قالب قرارداد‌های منعقد شده با سازندگان این واکسن‌ها در دنیا، تکنولوژی تولید آن‌ها را به کشور وارد کند. شرط اصلی موافقت با اختصاص بودجه از محل صندوق ذخیره ارزی برای تأمین این دو واکسن، انتقال تکنولوژی و تولید داخلی این دو واکسن است.

رئیس مؤسسه انستیتو پاستور ایران در خصوص برنامه‌های این مؤسسه برای تولید داخلی این دو واکسن، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده باید بتوانیم در بازه زمانی سه تا پنج ساله، این دو واکسن را در کشور تولید کنیم تا علاوه بر پوشش جمعیت هدف در کشور، به صادرات این محصولات نیز بپردازیم.