جشنواره علمی فرهنگستان علوم پزشکی ایران با تقدیر از برگزیدگان برتر حوزه‌های مختلف پزشکی در محل این مرکز در تهران برگزار شد.
انتظارات پژوهشگران به‌حق است
علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران در حاشیه این مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار سپید در خصوص این جشنواره گفت: «جایزه پژوهشگر برتر، پژوهشگر جوان، مرکز تحقیقاتی برتر یا جایزه دکتر جلال‌الدین هادوی‌ به همت این استاد از ده سال قبل که مبلغ 200 میلیون تومان به فرهنگستان علوم پزشکی کشور اهدا کردند شروع شد. ازاین‌رو با هماهنگی‌های انجام شده با ایشان قرار شد تا از محل این مبلغ و سود حاصل از آن پژوهشگران و دانشمندان برتر علوم پایه و بالینی هرساله تقدیر شود. همچنین جایزه دانشمند برگزیده دهه اخیر علوم پزشکی یا جایزه دکتر فریدون عزیزی نیز به همت خود ایشان و بعد از دریافت جایزه دانشمند برتر که 100 سکه بود به فرهنگستان اهدا شد از محل این اقدام دانشمند برتر دهه انتخاب می‌شود و مورد تقدیر قرار می‌گیرد.»
وی افزود: «جایزه دیگری هم که مجمع فرهنگستان بر اهدای آن تصمیم گرفتند تحت عنوان جایزه سلامت قرار داده شد تا از اساتید این حوزه نیز تقدیر شود. ازاین‌رو امسال این جایزه به دو نفر از اساتیدی که بعد از انقلاب بیشترین خدمت را در حوزه سلامت انجام داده‌اند اهدا خواهد شد. یکی از این اساتید دکتر عباس شیبانی است که به خاطر خدمات مستمر ایشان در عرصه‌های مختلف این جایزه به ایشان اهدا خواهد شد و جایزه دوم به دکتر حسینعلی شهریاری اهدا شد.» مرندی در خصوص جایگاه پژوهش در کشور اظهار داشت: «خوشبختانه کشور از لحاظ تحقیقات مراحل خوبی را پشت سر گذاشته است. زمانی به دلیل کمبود پزشک و استاد در کشور فرصتی برای تحقیقات وجود نداشت اما امروزه بعد از تاسیس دانشگاه‌های علوم پزشکی در همه استان‌های کشور شاهد رشد دانشجویان و اساتید در این حوزه هستیم.»
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران با اشاره به مطالبه جامعه پژوهشی از سیاست‌گذاران افزود: «این انتظار اساتید و پژوهشگران به‌حق است که باید توجه بیشتری به تحقیقات آنها شود و هزینه‌های بیشتری برای آنها صرف گردد اما باید پذیرفت که کشور ما به دلیل فشارهای سیاسی در شرایط اقتصادی مطلوبی قرار ندارد. ولی باید به این مهم توجه کنیم که اگر امروز از لحاظ اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرا نداریم از لحاظ رشد علمی و تعداد بالای دانشجویان در رشته‌های مختلف در شرایط مطلوبی هستیم و این‌ها سرمایه‌های اصلی کشور هستند. اما این نکته هم باید مورد توجه قرار می‌گرفت که از ابتدا اگر هزینه‌های فراوانی در بخش‌های جاری کشور نمی‌شد و این هزینه در بخش‌های عمرانی صرف می‌گردید وضعیت ما از این بهتر بود.»
وی با توصیه به محققان درباره کاربردی کردن پژوهش‌ها برای رفع نیازهای کشور تصریح کرد: «امروز به دلیل اینکه بسیاری از مقالات و پژوهش‌ها در مجلات خارجی به چاپ می‌رسد، در بسیاری موارد اطلاعی از آنها در دسترس کشور قرار نمی‌گیرد درحالی‌که اگر این تحقیقات در مجلات داخلی به چاپ می‌رسید می‌توانستیم استفاده زیادی آنها داشته باشیم اما در حال حاضر از سرمایه و نتیجه تحقیقات بی‌نصیب هستیم. ازاین‌رو باید سیاست‌گذاران سلامت روش‌های امتیازدهی به مقالات و پژوهش‌ها را تغییر دهند چراکه لزومی برای دادن امتیاز به تحقیقات چاپ شده در مجلات خارجی وجود ندارد.»
تحقیقات کشور، نگاهی به حل مشکلات جامعه ندارند
مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه مراسم در پاسخ به سوال خبرنگار سپید در خصوص مشکل اصلی پیش‌روی بخش پژوهش در کشور گفت: «امروز مشکل اساسی که در حوزه پژوهش در کشور ما وجود دارد این است که بسیاری از تحقیقات در کشور نگاهی به حل مشکلات جامعه ندارد و پژوهشگران تحقیقاتی می‌کنند که اثرات ملموسی برای سلامت و فرهنگی و اجتماعی جامعه ندارد. بنابراین بیشتر مباحث علمی و پایه‌ای است و چون مشارکت صاحبان فرآیند در آنها بسیار ناچیز است مشتری‌ای برای تحقیق پیدا نمی‌شود و تاثیر آنها تنها در حوزه علمی است و برای پژوهشگر می‌ماند.»
وی افزود: «اگر بخواهیم تحقیقات در کشور ثمربخش شود باید مدیرانی که در قسمت‌های مختلف هستند را در روند تحقیقات دخیل کنیم تا روند پیگیری از سوی مدیران انجام شود. اما اگر این روند درست تنظیم نشود تنها تحقیق برای تحقیق است و برای کتاب و مدرک. بنابراین باید نگاه تحقیقات را بر مبنای نیاز جامعه و مدیران متمرکز کنیم و در این وقت است که نتیجه مطلوب را به دست خواهیم آورد.»
عضو کمیسیون بهداشت مجلس اضافه کرد: «البته اینکه چه کسی باید متولی این بخش باشد خود جای بحث دارد. برای مثال اگر در محیط‌هایی مانند فرهنگستان علوم پزشکی که اساتیدی با سابقه‌های طولانی در عرصه مدیریتی و علمی نتوانیم این سیاست را در جامعه علمی تزریق کنیم انتظار اینکه مدیران ارشد به دنبال محققان بروند انتظاری دور از واقعیت است و باید ما در این‌گونه مراکز این روند را هدایت کنیم.»
پزشکیان ادامه داد: «بنابراین علت اصلی اینکه در حال حاضر بسیاری از تحقیقات در کشور راکد مانده و استفاده عملی از آنها نمی‌شود به این دلیل است که این تحقیقات بدون نیازسنجی انجام گرفته و به‌نوعی جنبه نظری دارند و برای حل مشکلات انجام نشده‌اند. ازاین‌رو اگر تحقیق برای حل مشکل جامعه باشد مدیران ملزم به این خواهند بود که به دنبال تحقیق و محقق بروند.»
نایب‌رئیس مجلس اذعان کرد: «البته دراین‌بین انتقاد به سیاست‌گذاران نیز وارد است زیرا علت اینکه امروز ما نمی‌توانیم مشکلات جامعه را حل کنیم این است که به علم و کار علمی بهاء نمی‌دهیم. اگر مدیران ما این نگاه را داشته باشند که هیچ مشکلی بدون راه‌حل نیست به دنبال علم آن خواهند رفت اما متاسفانه این نگاه در بین مدیران کشور وجود ندارد.»
وزارت بهداشت باید الگوسازی کند
فریدون نوحی، رئیس انجمن قلب و عروق ایران هم در حاشیه این برنامه در خصوص لزوم توجه به نظرات پژوهشگران و اساتید در تصمیم‌گیری‌های کلان به سپید گفت: «بدون تردید توجه به نقطه نظرات افرادی ازاین‌دست می‌تواند در شرایط کنونی راهگشا باشد. البته نکته اصلی در این مورد الگوسازی در این خصوص است، زیرا افرادی مانند دکتر شیبانی می‌توانند برای نسل امروز که بسیاری از سختی‌های اوایل انقلاب را ندیده‌اند بسیار مفید باشد.»
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تبیین وظایف نهادهای تصمیم‌گیر در این خصوص اظهار داشت: «نهادهای مختلفی مانند فرهنگستان علوم پزشکی و وزارت بهداشت می‌توانند در این زمینه ورود کرده و همه باید در این زمینه کمک کنند تا به یک نتیجه مطلوب برسیم.»
باید به سرمایه‌های انسانی توجه ‌شود
امیرحسین صاحب‌کار، برنده جایزه دانشمند برگزیده دهه اخیر علوم پزشکی نیز در خصوص مشکلات پژوهش و پژوهشگران در کشور به خبرنگار سپید گفت: «یکی از مشکلات اصلی و همیشگی در این بخش بودجه است، که امروز به دلیل مشکلات اقتصادی تا حدودی قابل‌پذیرش است. اما ایرادی که در این مورد همیشه وارد است نحوه تخصیص و توزیع این اعتبارات است. زیرا مشکل کمبود اعتبار برای پژوهشگران و اعضای هیئت‌علمی به‌قدری پذیرفته شده است ولی اینکه این مبلغ به‌صورت عادلانه و با یک برنامه‌ریزی مشخص و اولویت‌بندی شده توزیع شود نیازمند قدری توجه و مدیریت درست است تا بتوان با این مبلغ ناچیز هم بتوان بازده بهتری داشت.»
وی افزود: «مانع دیگر تحقیقات در کشور عدم توجه به سرمایه‌های انسانی است. متاسفانه در حال حاضر بیشتر تمرکز دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بر روی تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی است درحالی‌که نیروهای انسانی مراکز را نمی‌توان با هیچ مبلغی خرید و جایگزین کرد و امروز به این مورد اهمیت چندانی داده نمی‌شود. بحث دیگر این است که باید به این باور برسیم که اگر کشور بخواهد به پیشرفت و توسعه برسد بایستی از مسیر علم و فناوری به این مهم دست پیدا کند و برای این منظور باید بستر به لحاظ زمانی فراهم شود تا پژوهشگران بیشتر وقت خود را بر روی تحقیقات صرف کنند.»
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انتقاد از مدیریت‌های میانی در حوزه پژوهش اضافه کرد: «متاسفانه در بیشتر مواقع شاهد اعمال سلیقه در مدیریت پایین هستیم اما مدیریت‌های سطوح بالا و تصمیم‌گیران اصلی هم باید با تنظیم آیین‌نامه‌ها و قوانین درست دست‌اندازها را از پیش روی محققین و پژوهشگران بردارند تا بتوانند آزادانه فکر و کار بکنند. بنابراین اگر یک مدیریت خوب و خوش‌فکر حاکم شود کشور این توانایی را دارد که با بسیاری از مراکز تحقیقاتی دنیا رقابت کند.»
فرهنگستان علوم پزشکی نقشه راه مشخص کند
یونس پناهی، برنده رتبه نخست علوم بالینی در حوزه پژوهش نیز به سپید گفت: «متاسفانه در کشور ما در امر سیاست‌گذاری در حوزه تحقیق پستی‌وبلندی‌هایی وجود دارد. برای مثال در دوره‌ای مقالات را بی‌اهمیت می‌دانستند اما امروز این موضوع برعکس شده است. بنابراین نخستین موضوعی که باید در امر تحقیق مورد توجه قرا گیرد این است که ما از تحقیق چه می‌خواهیم؟»
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله افزود: «نکته بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید یک سیاست‌گذاری کلان بر مبنای تحقیقات در کشور انجام شود. برای مثال در حوزه درمان اگر متولیان این بخش داروهای بومی ایران را در فارماکوپه قرار دهند می‌توان به نتایج خوبی دست پیدا کرد. همچنین باید هزینه‌کردها براساس سیاست‌گذاری‌ها باشد. واقعیت این است که باید یک برنامه مشخص در این حوزه تنظیم شود تا افرادی که علاقه‌مند هستند به کار گرفته شوند. البته فرهنگستان علوم پزشکی نیز به‌عنوان یک سیاست‌گذار کلان در حوزه سلامت می‌تواند به این امر ورود کرده و نقشه راهی در این زمینه تنظیم کند.»
اسامی منتخبان جشنواره به شرح زیر بود:
1) برندگان جایزه سلامت: عباس شیبانی، حسینعلی شهریاری.
2) برنده جایزه دانشمند برگزیده دهه اخیر علوم پزشکی: امیرحسین صاحب‌کار، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
3) برندگان جایزه پژوهشگر برتر: رتبه اول علوم بالینی: یونس پناهی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله؛ رتبه دوم: فروزان فقیه زاده. رتبه اول علوم پایه پزشکی: آنیتا احمدی؛ رتبه دوم: علیرضا کریمی؛
4) مرکز تحقیقات برگزیده: مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
5) پژوهشگر جوان برتر: قربانگل اصحابی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران.
6) منتخبان گروه‌های علمی فرهنگستان علوم پزشکی:
گروه سلامت معنوی: اکرم حیدری، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قم.
گروه سلامت زنان: شهربانو نخعی، رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی.
گروه علوم پایه پزشکی: محمود شهرآبادی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه علوم دارویی: حسنیه تاجرزاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه علوم بالینی: سیاوش صحت، استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان.
گروه طب سنتی و اسلامی: عبدالعلی محقق‌زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز.
گروه اخلاق پزشکی: سیدضیاء‌الدین تابعی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز.
گروه آینده‌نگری و رصد کلان سلامت: مجید فولادگر، دانشجوی دکترای دانشگاه امیرکبیر.
گروه علوم بهداشتی و تغذیه: علیرضا مصداقی‌نیا، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه علوم پیراپزشکی: کاظم محمد، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه ارتقا سلامت: اسدالله رجب، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه قرآن و عترت: هادی انصاری، استاد دانشگاه نجف اشرف.
گروه سلامت و همکاری‌های بین‌المللی: حسین ملک‌افضلی، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه دندانپزشکی: سیداحمد قائم‌مقامی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی.
گروه سلامت اجتماعی: بهزاد دماری، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران.
گروه سلامت روان: محمدباقر صابری زفرقندی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ترجمه-قرآن-كريم دكتر سيد محمد حسين كلانتر معتمدي ( عضو پيوسته...
ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...

ورود به سایت