عناوین مهمترین خبرها:

معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پیش از انقلاب در شهر تهران پزشکان کشورهای دیگر ارائه خدمت می‌دادند که حتی یک جمله فارسی بلد نبودند و پزشکی که حرف مردم را نفهمد نمی‌تواند پاسخگوی بیمار باشد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، علی حق‌دوست معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشستی با موضوع بیان دستاوردها،‌ گفت: اگر بخواهیم از زاویه برنامه‌های خرد و کلان به حوزه سلامت بنگریم اتفاقات ناگواری رخ داده به همین دلیل نمره‌ای که می‌گیریم دارای اهمیت است. 

وی گفت: پیش از انقلاب در شهر تهران پزشکانی از کشورهای دیگر ارائه خدمت می‌دادند و طی چند سالی که در ایران حضور داشتم حتی یک جمله فارسی بلد نبودم لذا پزشکی که حرف مردم را نفهمد چطور می‌تواند پاسخگوی بیمار باشد. 

حق‌دوست بیان داشت: در 4 دهه قبل پوشش واکسیناسیون 30 درصد بود ولی امروزه این عدد به 100 درصد رسیده و در بسیاری از بیماری‌های واگیر این مورد به صفر رسیده است. 

وی گفت: بیماری چشمی که در گذشته شایع بود و انتشار پیدا می‌کرد امروزه هیچ آثاری از آن وجود ندارد همچنین کشور هندوستان در کنار مرزهای خود قرنطینه ایجاد کرده بود تا بیماری از ایران به هند منتقل نشود و این نشان می‌داد بیماری‌های عفونی در ایران شایع‌تر بود. 

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به طور مثال در تبریز بیماری طاعون جمعیت شهر را یک سوم تقلیل داد. این مسائل دیگر به فراموشی سپرده شده است. 

حق‌دوست گفت: فرهنگ در جامعه پیشرفت زیادی کرده و مردم نسبت به سلامت خود اهمیت بیشتری می‌دهند همچنین اگر به کشورهای دیگر بنگریم از آنها خیلی جلوتر هستیم.

وی اظهار داشت: اگر از پدر و مادر و گذشتگان خود بپرسید به ما می‌گویند که در گذشته تعدادی از برادر یا خواهرهای خود را از دست داده‌اند ولی امروزه این طور نیست. ما باید بخواهیم برتر و سرآمد باشیم لذا از آنچه داریم احساس رضایت صد درصد نمی‌کنیم لذا احساس رضایت نشانه رکود است. 

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اضافه کرد: ما در شهرهای بزرگ گاهی پزشک متخصص نداشتیم یا اگر وجود داشت انگشت‌شمار بودند و مدت محدودی در آن مکان حضور داشتند ولی الان در شهرهای کوچک نه تنها 4 تخصص اصلی بلکه تخصص‌هایی که اصلی نیستند وجود دارد. 

حق‌دوست افزود: سال‌هاست که نیاز به اعزام دانشجو در حوزه علوم پزشکی در کشور را نداریم ناگفته نماند که در یکسری رشته‌های تخصصی دانشجو اعزام می‌شود. 

وی گفت: اگر بخواهیم به کارنامه وزارت بهداشت بنگریم نمره بالایی می‌گیرد شغل یکی از دغدغه‌هایی است که کشور و جوانان را درگیر خود کرده است. ما نیز در حوزه سلامت از این موضوع رنج می‌بریم ولی افرادی که در نظام سلامت شغل ندارند تعدادشان کمتر است. 

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ادامه داد: سعی شده تا نیرو به اندازه کافی تربیت شود همچنین سال به سال داوطلبانی که تمایل به رشته تجربی را دارند بیشتر می‌شود. بحث اینکه کشور را به چند منطقه از نظر ارائه خدمات پزشکی تقسیم کنیم، با برنامه‌ریزی انجام شده هیچ بیماری از مناطق ده‌گانه به تهران نمی‌آید و بیماران می‌توانند خدمات درمانی را در شهر خود دریافت کنند. 

وی افزود: در مفهوم آمایش سرزمینی وزارت بهداشت از دیگر وزارتخانه‌ها جلوتر است. امیدواریم تا سال 1404 با اجرایی شدن برنامه درمانی کشور عدد انتقال بیمار به شهرهای دیگر به 7 درصد برسد و این زمانی محقق می‌شود که برنامه‌ریزی‌هایی در زمینه آمایش سرزمینی انجام شود. 

حق‌دوست گفت: در اول انقلاب حدود 7 هزار متخصص بومی و غیربومی در کشور داشتیم که ارائه خدمت می‌دادند و این بزرگواران برای تربیت به خارج از کشور رفته بودند ولی تعداد متخصصان کشور در حال حاضر 47 هزار نفر است. 

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بارها نام ایران در بحث نظام مراقبت اولیه در روستاها درخشیده است و زمانی این شبکه محقق شد که ما در اوج جنگ و بحران بودیم.

وی افزود: در حال حاضر مرگ نوزاد از 130 نفر در هزار به کمتر از 10 نفر رسیده است ما مدعی نیستیم بهترینیم ولی نمره ما قابل قبول است. مستنداتی که در زمینه بهداشت توسط بهداشت جهانی به چاپ رسیده بیانگر این مورد است. 

حق‌دوست اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر قسمت قابل ملاحظه تصادفات درون‌شهری مربوط به موتورسیکلت‌ها است و اینکه فرهنگ رعایت قوانین در کشور دچار نقصان است مسأله جدی در کشور به شمار می‌رود. 

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: از اهل رسانه خواهش می‌کنیم در زمینه مؤلفه‌های اجتماعی سلامت به ما کمک کنند. اقتصاد سلامت موضوع دیگری است که دولت برای آن وظایف سنگینی بر عهده دارد. 

وی افزود: امنیت موضوع دیگر مهمی است که باید به آن توجه شود و در کنار اینها سلامت نیز یک وظیفه است ما باید برای سلامت جسم و روان سرمایه‌گذاری کنیم و بر این باور باشیم که خرج کردن متعادل در وزارت بهداشت هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است. 

حق‌دوست ادامه داد: این باور که در بالا ذکر شد در دولتمردان شکل نگرفته ولی بهتر شده است. به دلیل عقب‌افتادگی‌هایی که وجود دارد نباید احساس کنیم که این سرمایه‌گذاری می‌تواند کافی باشد.

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نگاه مردم و جامعه به سمت سلامت در حال بهتر شدن است. ممکن است هزینه‌ای وارد سیستم سلامت کشور شود ولی در اولویت نباشد. ما فکر می‌کنیم برای سالم‌تر زیستن نیاز به وزن متعادل داریم. این  افزایش وزن‌ را باید با ورزش تنظیم کنیم نه با عمل‌های جراحی. 

وی تصریح کرد: باید اصحاب رسانه کمک کنند تا منابع منطقی‌‌تر وارد و منطقی خرج شود. حتی یک کودک یا یک فرد مسن بیماری‌اش برای ما بسیار مهم است ولی به دلیل اینکه منابع محدود است باید اولویت‌بندی کرد. 

حق‌دوست بیان داشت: طرح تحول سلامت به معنی اتمام پروژه‌ها نیست. ما در بحث درمان در تمامی بسته‌ها تغییراتی ایجاد کردیم  و این طرح نیز ساخت دست بشر است. طبیعتاً ایراداتی داشته است و برخی تغییرات در آن به دلیل تغییر در اولویت‌ها طی چند سال گذشته است. 

 معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: وزارت بهداشت چند وظیفه را بر عهده دارد و یکی از این موارد تولیت نظام سلامت است، وزارت بهداشت مانند یک پدر به مسائل بهداشت و درمان نگاه می‌کند یعنی نقش برنامه‌ریزی و تولیتی دارد و همچنین نقش اجرایی و نظارتی را بر عهده دارد.

وی در پایان گفت: ما سعی داریم با انجمن‌های علمی، بُردهای تخصصی و سازمان‌هایی که در وزارت بهداشت وجود دارند نشست‌های زیادی داشته باشیم و اینکه آقای هاشمی تصمیمی را پیش از گرفتن با سازمان یا بخش مربوطه هماهنگ نکند وجود ندارد. 

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

نقش-آينده‌پژوهي-در-مديريت-بحران‌ها آينده‌پژوهي، علم و يا به تعبير ديگر هنري است كه به...

ورود به سایت