گروه سلامت: معاون برنامه ریزی راهبردی وزارت بهداشت با اشاره به دست‌آوردهای ایران در حوزه سلامت بر مشارکت خیرین و مردم برای ادامه طرح‌های سلامت و کنترل رفتارهای اجتماعی مؤثر بر سلامت تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، نخستین نشست خبری علی اکبر حق دوست معاون برنامه ریزی راهبردی وزارت بهداشت، به مناسبت دهه فجر صبح امروز ۱۴ بهمن‌ماه در وزارت بهداشت برگزار شد.
حق‌دوست با بیان اینکه در طول سه دهه گذشته در حوزه سلامت اتفاقات خوب و گاها ناگواری رخ داده است گفت: اگر از سال‌های اول انقلاب حتی در شهر تهران، پزشکانی از کشورهای دیگر ارائه خدمت می‌دادند، برخی از این پزشکان زبان فارسی را متوجه نمی‌شدند، در مناطق محروم وضع از این بسیار بدتر بود.
وی افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی نزدیک
۳۰ درصد کودکان سبد واکسن را دریافت می‌کردند، اکنون این عدد به صد در صد رسیده ؛ پیش از انقلاب بیماری‌های عفونی بسیاری در ایران شایع بود که چنانکه برخی از کشورها مانند هندوستان در کنار مرزهای ایران قرنطینه ایجاد کرده بود تا این بیماری‌ها به این کشور منتقل نشود. 
حق دوست ادامه داد: سال‌ها پیش جمعیت شهر تبریز به علت طاعون به یک سوم کاهش پیدا کرده بود، اما در حال حاضر بیماری‌های عفونی نه تنها در کشور تهدید کننده نیستند، بلکه به فراموشی سپرده‌اند،ما مدعی نیستیم تمام این اتفاقات به علت فعالیت‌های وزارت بهداشت بوده است، حتی در بسیاری از زمینه از سایر کشورها رشد سریع‌تری داشتیم اما در این میان فرهنگ مردم نیز ارتقا پیدا کرده است.
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: اگر اول انقلاب از هر یک هزار نوزاد
۱۳۰ نفر فوت می‌کردند، اکنون این آمار به ۹.۶ در هزار مادر کاهش یافته است. امید زندگی مردان و زنان جامعه از ۵۷سال در اول انقلاب به بالای ۷۶ سال برای زنان و ۷۴ سال برای آقایان رسیده است. هنوز از خودمان راضی نیستیم و می‌خواهیم بهتر باشیم چرا که احساس رضایت کردن خود آغاز رکود است.
حق دوست اظهار کرد: در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور که از جمله
۱۰ شهر برتر اوایل انقلاب محسوب می‌شوند، متخصص نداشتیم و یک پزشک عمومی کلیه خدمات درمانی را ارائه می‌داد، اکنون دولت تلاش می‌کند حتی متخصصان زمینه‌های غیر اورژانسی نیز در محروم‌ترین مناطق حضور داشته باشند.
وی با بیان اینکه ادغام آموزش علوم پزشکی در حوزه خدمات یکی از دستاوردهای ما پس از انقلاب است گفت: این اتفاق بی نظیر تنها در ایران انجام شد، این ادغام نقاط قوت و ضعفی به همراه دارد که زمینه‌های آن موجب خودکفایی قابل ملاحظه‌ای در علوم سلامت شد. سال‌های سال است نیاز به اعزام دانشجو به خارج از کشور برای تحصیل بسیار کاهش داشته است. به نظر می‌رسد به دلیل ادغام، پاسخ‌گویی سیستم آموزش به سلامت، بسیار بیش‌تر از سایر حوزه‌هاست. 
حق دوست با بیان این‌که در حال حاضر شغل یکی از دغدغه‌های جوان‌ها است، اظهار کرد: آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علوم پزشکی که فضای کار ندارند، نسبت به سایر رشته‌ها بسیار پایین‌تر است. سال به سال داوطلبان ما افزایش می‌یابد و تعداد صندلی‌های خالی نزدیک به صفر است. بازار عرضه و تقاضا بر اثر این ادغام کنترل شده است.
معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت در ادامه به برنامه جامع وزارت بهداشت پرداخت و عنوان کرد: ما مصمم به اجرای این برنامه هستیم سعی داریم دیگر هیچ بیماری از
۹ منطقه آمایشی کشور برای درمان به منطقه ۱۰ یعنی تهران نیاید. آمار کسانی که از ۹ منطقه دیگر به تهران میایند حدود ۱۵ درصد است امیدواردیم تا سال ۱۴۰۴ این آمار به ۷ درصد برسد.
وی در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه اول انقلاب
۷ هزار متخصص خارجی و داخلی در کشور ارائه خدمت می‌دادند و بسیاری از آن‌ها خارج از کشور تربیت شده بودند، اکنون ۴۵ تا ۴۷ هزار متخصص در کشور مشغول هستند و حدود ۱۳ هزار دستیار داریم که بر اساس این آمار سالی ۳ تا ۴ هزار نفر به تعداد متخصصین افزوده می‌شود.
حقدوست با اشاره به نظام مراقبت روستایی و راه‌اندازی شبکه بهداشت و درمان گفت: این طرح‌ها که موجب درخشیدن نام ایران در سطح جهان شد در زمانی در کشور آغاز شد که در جنگ و تحریم و محدویت بودیم این طرح‌ها موجب که در سطح روستاها و شهرهای محروم به وضعیت مطلوبی برسیم.
وی حضور و مشارکت خیرین را یکی از نقاط قوت ایران دانست و عنوان کرد: در چند سال اخیر با ایجاد معاونت اجتماعی، به فعالیت بیش‌تر در این حوزه گام برداشتیم. از سوی دیگر کنترل رفتارهای اجتماعی تأثیر گذار بر حوزه سلامت نیز یکی از جاهایی است که مردم در آن مشارکت کرده و نیازمند مشارکت بیشتری است.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه قسمت قابل ملاحظه‌ای از آسیب‌های تصادفات درون شهری به دلیل تصادفات موتورسیکلت‌هاست؛ در این حوزه نیاز به حرکت جمعی داریم، از اهالی رسانه خواهش می‌کنیم در زمینه مولفه اجتماعی سلامت به ما کمک کنند.
وی با تأکید بر اهمیت اقتصاد سلامت عنوان کرد: دولت به عنوان نماینده اجرایی نظام، وظایف سنگینی بر دوش دارد، به آموزش و پرورش باید بیش از هر چیز توجه شود، امنیت، زیرساخت‌های محرک اقتصاد و سلامت از وظایف جدی دولت است.
حق دوست با تأکید بر اینکه هزینه کردن در سلامت هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است یادآور شد: اگر جامعه‌ای سالم باشد، کارگری سالم‌تر و معلمی فعال‌تر خواهد داشت. این باور هنوز کامل در دولت‌مردان شکل نگرفته، اما نسبت به گذشته بهتر شده است. سرانه سلامت ایرانیان، چه از تولید ناخالص ملی و چه از جیب مردم، رشد قابل توجهی داشته که البته تمام عقب ماندنی ما را جبران نمی‌کند.
وی با بیان اینکه امروز هزینه‌های زیبایی بسیار زیاد است؛ اظهار کرد: وزن متعادل با خوردن و ورزش ایجاد می‌شود نه با جراحی‌ها و داروهای گران قیمت، حتی بیماری یک فرد مسن نیز برای ما بسیار اهمیت دارد. بسیاری از داروهایی که تبلیغات سرسام‌آوری دارند در کشورهای توسعه یافته هم به عنوان داروهای پایه مورد قبول نیستند. این موارد باید اطلاع‌رسانی شود. نباید در دام برخی تبلیغات بیفتیم.
حق‌دوست در رابطه با آینده طرح تحول سلامت گفت: برنامه‌های اصلاحی و تحولی نیاز به سال‌های زیاد برای اجرایی شدن دارند. طرح تحول با تمام مراحل اجرایی که در بهداشت و درمان داشت و بسته‌هایی که ارائه شد، به معنای اتمام پروژه نیست. ما بسته‌ها را اجرا خواهیم کرد و با گوش شنوا و کاملا منطقی از پیشنهادات استقبال می‌کنیم. تقریبا فاز برنامه‌ریزی تمام بسته‌های درمان را اصلاح کردیم و تغییراتی اعمال کردیم. برخی از این اصلاحات نیز ناشی از تغییر اولویت بیماری‌ها طی این شش سال است.
وی بیان کرد: یکی از وظایف وزارت بهداشت تولیت سلامت با در نظر گرفتن منافع تمام ذی‌نفعان، مردم و سایر نهادها است؛ این وزارت‌خانه هم نقش برنامه‌ریزی، اجرایی و نظارتی دارد.
حق دوست بیان کرد: سعی کردیم ارتباط‌مان را با گروه‌های نماینده اقشار مختلف هم‌چون نظام پزشکی، انجمن‌ها و خیریه‌ها تقویت کرده و تصمیمی را پشت درهای بسته و بدون حضور ذی‌نفعان نگیریم.
معاون وزیر بهداشت همچنین در رابطه با جایگاه ایران در حوزه سلامت عنوان کرد: متأسفانه هنوز در جايگاه درخوری نیستیم در برخی حوزه‌ها مانند درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و انواع پیوند وضعیت ایران در جایگاه عالی بوده و تقریبا زیر رتبه‌‌بندی‌های زیر بیست قرار داریم اما در برخی جنبه‌ها نه اینکه وضعیت نا مناسبی داشته باشیم اما وضعیت ما آنچنان در خور ما باید باشد نیست.
وی ادامه داد: در برخی رشته‌ها مانند نوآوری و کارآفرینی به طور کلی رتبه کشور مناسب نیست و حوزه سلامت هم متأثر از آن است.
حق دوست بیان کرد: در کنترل عوامل خطر باید جدی‌تر فکر کنیم که این مسأله به حوزه‌های بین بخشی باز می‌گردد. وقتی بحث سواد سلامت مطرح می‌شود باید گفت این سواد نامطلوب است ما در حوزه‌هایی مانند نشاط اجتماعی وضعیت مطلوبی نداریم.
حق دوست درباره نظام ارجاع نیز عنوان کرد: اگر نظام ارجاع به آن شکلی که اکنون می شناسیم و در کشوری مانند انگستان اجرا شده، در ایران اجرا شود اولین ناراضیان مردم خواهند بود زیرا نمی‌توانند مستقیم به پزشک متخصص و فوق تخصص مراجعه کنند، پزشکان هم ناراضی می شوند، بنابراین نظام ارجاع در تعریفی که اکنون در ایران وجود دارد، در دنیا منسوخ شده است و تاریخ مصرف آن گذشته است.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر مدلی که وزارت بهداشت دنبال می‌کند، اجرای پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان است اما اجرای کامل این طرح مستلزم دسترسی وزارت بهداشت به بانک های اطلاعاتی مختلفی مانند بانک اطلاعات جمعیتی و بانک اطلاعات بیمه است و البته تامین امنیت این پرونده ها نیز بسیار مهم است زیرا اگر اطلاعات یک فرد به بیرون منتشر شود، حتما مردم شکایت می کنند و مشکلاتی به وجود می آید.
وی ادامه داد: البته قبول داریم که در سیستم وزارت بهداشت مشکلاتی وجود دارد، هنوز سیستم از بروکراسی اداری رنج می برد، تولیت سلامت باید تعریف و جایگاه مناسب را پیدا کند، نمی شود.
حق دوست در پاسخ به پرسشی درباره علت نبود برخی داروها در پوشش بیمه‌ای عنوان کرد: نمی‌‍توان انتظار داشت که هر داروی جدیدی که در دنیا معرفی می شود، بدون اینکه محاسبات هزینه- فایده آن انجام شود، زیر پوشش بیمه برود، البته مشکلی که وجود دارد این است که برخی از این داروها در فهرست رسمی دارویی ایران قرار می‌گیرند اما پوشش بیمه ای ندارند، پزشکان نسخه می کنند و هزینه های مردم بالا می رود.به هر هر حال هر دارویی حتی داروی گیاهی هم عوارضی دارد و پزشکان در نسخه کردن داروها باید ملاحظات کامل را داشته باشند.
معاون وزیر بهداشت همچنین در رابطه با گسترش تخت‌های بیمارستان در شهرهای مختلف یادآور شد: ساخت هر تخت بیمارستانی در تهران بین
۷۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه دارد، هزینه اداره آن در هر سال نیز بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است، اگر بیمارستان های تهران شلوغ است، راه حل آن، این نیست که تعداد تخت های بیمارستانی تهران را زیاد کنیم، باید تخت‌های بیمارستانی بیشتری در شهرهای کوچکتر بسازیم که بیماران کمتری به تهران بیایند.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت