گروه سلامت: سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی این وزارتخانه از آغاز اقدامات وزارت بهداشت در میانمار برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های همه گیر در بیم مسلمانان آواره این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری  امروز ۲۰ شهریورماه این وزارتخانه با اشاره به حوادث اخیر میانمار و کشتار مسلمانان این کشور اظهار کرد: وزارت بهداشت ایران نگران اتفاقات رخ داده در میانمار است، برخی از بیماری‌ها ممکن است در این کشور شیوع پیدا کند، ضمن این که ما این وضعیت را رصد می‌کنیم اقداماتی را آغاز کرده و در صورت صلاحدید وزارت خارجه آنها را رسانه‌ای می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به ادامه جنگ در یمن عنوان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به شدت نگران یمن و فاجعه‌ای که در این کشور رخ می‌دهد هست؛ از سوی دیگر ما نگران شیوع وبا هستیم و اقداماتی را برای این نگرانی انجام داده‌ایم.
قائم مقام وزارت بهداشت در ادامه به وضعیت سلامت جمعیت ایران پرداخت و گفت: طبق آخرین سرشماری جمعیت ایران
۷۹ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر است که ۵۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در شهرها و ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر در روستاها زندگی می‌کنند و نسبت شهرنشینی به روستانشینی در حال حاضر ۷۴ به ۲۶ است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر
۲۴ میلیون و ۱۷۵ هزار خانوار در کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر حدود ۸.۵ خانوار یک نفره ۲۰,۷خانوار دو نفره ۲۸.۴ خانوار سه نفره و ۱۴.۷۵ خانوار پنج نفره در کشور وجود دارند.
حریرچی با بیان اینکه از دهه
۷۰ رشد جمعیت منفی در روستاها را شاهد بودیم، گفت: علت عمده این موضوع مهاجرت است. همچنین هرم سنی جمعیت ما از سنین جوانی به هرم سنی میانسالی در حال تغییر است و بالاترین رده سنی ما از نظر درصد در سنین ۳۰ الی ۳۴ سال قرار دارد. در سال ۱۳۶۵، ۴۵,۵ درصد از جمعیت ما در سنین صفر تا ۱۴ سال بودند، اما این میزان در سال ۹۵به ۲۴ درصد کاهش یافته است. این در حالیست که میزان سنین ۳۰ الی ۶۴سال از ۲۵.۱ به ۴۴.۸ درصد در سال ۹۵ رسیده است. در عین حال از سال ۶۵ تا کنون افراد بالای ۶۰ سال کشور از ۳.۱ درصد به ۶.۱ درصد افزایش یافته است.
قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه افزایش میزان امید به زندگی در کشور رخ داده است، گفت: به طور میانگین میزان کلی امید به زندگی در ایران
۷۴,۶ و میانگین امید به زندگی سالم نیز ۶۴.۸ سال است.
حریرچی با اشاره به وقوع
۳۲۷ هزار و ۵۲۵ فوت در سال  گذشته، گفت: اولین علت این مرگ و میرها بیماری قلبی و عروقی، علت دوم سرطان‌ها و سومین علت نیز تصادفات است؛ به طوریکه ۶۷ هزار و ۱۷۱ نفر به دلیل سکته‌های حاد قلبی، ۳۳ هزار نفر به دلیل سکته‌های حاد مغزی و ۱۵ هزار نفر به دلیل سرطان‌ها در سال ۹۵ فوت کرده‌اند و شاهد تغییر تابلوی مرگ و میر در کشور هستیم. البته باید توجه کرد که در شاخص‌های مربوط به سلامتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم؛ به طوریکه میزان مرگ و میر نوزادان در هر ۱۰۰۰نفر را به زیر ۱۰ نفر کاهش دادیم.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت