سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه میزان اخذ مالیات از مواد دخانی در کشورهای پیشرفته حداقل50 درصد است، افزود: اخذ مالیات از مواد دخانی در کشور ما بین 10 تا 20 درصد است که این میزان مالیات به هیچ وجه بازدارنده نیست.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، محمدنعیم امینی فرد ضمن انتقاد از بی‌توجهی نسبت به اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات گفت: متاسفانه عزم و اراده جدی برای مبارزه با دخانیات در کشور وجود ندارد و برخی با بهانه‌های واهی مانند اشتغال زایی و تولید ملی مانع از اجرای چنین قوانینی می شوند این در حالی است که با شیوع مصرف مواد دخانی در کشور مواجه هستیم.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه قانون مبارزه با دخانیات را در کمیسیون بهداشت بررسی و همچنین علت عدم اجرای آن را از سوی دستگاه ها پیگیری خواهیم کرد در رابطه با عدم ارائه گزارش عملکرد شش ماهه ستاد کشوری و کنترل و مبارزه با دخانیات به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: به طور قطع علت عدم ارائه این گزارش را نیز از ستاد پیگیری خواهیم کرد.

وی با انتقاد از اینکه برخی به بهانه اشتغال زایی مانع از افزایش مالیات مواد دخانی در لایحه برنامه ششم و بودجه 96 شدند، تصریح کرد: متاسفانه در این لوایح با کاهش شدید مالیات مواد دخانی روبرو هستیم و این موضوع نشان می دهد حتی در کانون عالی تصمیم ساز مملکت ( مجلس ) عزم و اراده جدی برای مبارزه با دخانیات وجود ندارد.

مالیات مواد دخانی در کشورهای پیشرفته حداقل50 درصد؛ در ایران 10 تا 20 درصد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه میزان اخذ مالیات از مواد دخانی در کشورهای پیشرفته حداقل50 درصد است، افزود: اخذ مالیات از مواد دخانی در کشور ما بین 10 تا 20 درصد است که این میزان مالیات به هیچ وجه بازدارنده نیست.

قوانین مصوب در حوزه مواد دخانی باید بازدارندگی لازم را داشته باشند

امینی فرد با تاکید بر اینکه قوانین مصوب در حوزه مواد دخانی باید بازدارندگی لازم را داشته باشند، ادامه داد: هر چند مقرر شد بودجه ای با هدف پیشگیری و جلوگیری، از عوارض حاصل از بخش دخانیات در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ورزش وجوانان و همچنین وزارت آموزش و پرورش برای فرهنگ سازی و همچنین ایجاد تفریحات سالم در جهت کاهش مصرف مواد دخانی قرار گیرد اما متاسفانه این موضوع مغفول ماند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، با بیان اینکه برای مبارزه با دخانیات باید عزم جدی در دولت، قوه قضائیه و همچنین نهادهای تاثیرگذار مانند صداوسیما و آموزش و پرورش به وجود آید، تصریح کرد: این دستگاه ها باید عوارض مخرب مصرف دخانیات را با فرهنگ سازی و تولید برنامه های مناسب به جامعه اطلاع رسانی نمایند زیرا سن مصرف مواد دخانی در کشور کاهش یافته و همچنین طبق آمارها 90 درصد مصرف کنندگان مواد دخانی درگیر مواد مخدر می شوند که این هشداری جدی است.

انتقاد از گسترش قلیان سراها در کشور

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، از گسترش قلیان سراها در کشور انتقاد کرد و به خانه ملت گفت: گسترش این مراکز در کشور سلامت جوانان را در معرض تهدید قرار داده و هشداری جدی است؛ دولت باید توجهی جدی به تفریح و اوقات فراغت جوانان داشته و با ایجاد مراکز تفریحی مناسب جوانان را به سمت تفریحات مناسب سوق دهد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه افزایش مالیات مواد دخانی در کاهش مصرف موثر است، تصریح کرد: مالیات باید به اندازه ای تعیین شود که بازدارندگی لازم را داشته، در غیراین صورت در جهت کاهش مصرف مواد دخانی نمی توانیم توفیقی به دست آوریم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، برای مقابله با عوارض شدید مواد دخانی که بروز سرطان ها و بیماری های تنفسی را به دنبال دارد باید تمهیدات ویژه ای در جهت کاهش تقاضا اتخاذ شود، تصریح کرد: بی شک یکی از این تمهیدات و مهمترین پارامتر توجه جدی مجلس و دولت به افزایش مالیات مواد دخانی است.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت