سمنان- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت : امروز تحریم های ظالمانه استکبار جهانی یک اسلحه ناکارآمد و شوخی خنده آور علیه ملت ایران اسلامی است

به گزارش ایرنا، سیدحسن هاشمی روز جمعه در حاشیه سفر یکروزه به استان سمنان در نشست خبری در دانشگاه علوم پزشکی افزود : استکبار جهانی با وجود وضع تحریم های ناجوانمردانه از آغاز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون نتوانسته است کاری را از پیش ببرد. 
وی اظهار داشت : وزارت بهداشت برای خرید آخرین سامانه های پزشکی نیازمند کشور خاصی نیست اما برای افزایش خدمات رفاهی مردم، دولت تدبیر و امید زمینه اقدامات را فراهم می کند. 
وی خاطرنشان کرد : رئیس جمهور جدید آمریکا هنوز به روند اجرایی مسئولیت خود مسلط نشده است و به یقین برنامه های خصمانه احتمالی ایالات متحده تاثیری بر روند اقتدار ایران اسلامی نخواهد داشت. 
وی در بخش دیگری با اشاره به این که بودجه نویسی در کشور، کاذب و متورم است، تاکید کرد : بودجه باید متناسب با درآمد دولت باشد و دولت و مجلس نیز بودجه را باید بر اساس درآمد واقعی تبیین و مصوب کنند. 
دکتر هاشمی همچنین به کمبود پرستار و پیراپزشک در کشور اشاره و اضافه کرد : در زمان حاضر با 100 هزار نفر کمبود پرستار و پیراپزشک در کشور مواجه هستیم و 110 هزار نفر پرستار قراردادی در کشور فعالیت دارند که باید تعیین تکلیف شوند. 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد : کمبود نیروی انسانی یکی از عوامل موثر در بروز خطاهای پزشکی است؛ این امر زمینه کاهش رضایتمندی مردم از خدمات درمانی را فراهم می کند و باید دولت و مجلس با ارایه برنامه های مناسب برای استخدام پرستاران جدید در کشور اقدام کنند. 
وی به بازنشسته شدن 30 هزار نفر پرستار در سه سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت : عنوان شغلی جایگزین برای جذب نیروی انسانی در دولت در نظر گرفته شده است. 
دکتر هاشمی ادامه داد : یکی از چالش های پیش رو پرستاران قراردادی و شرکتی، تساوی نداشتن دریافتی های آنان با نیروهای رسمی است که در سه سال گذشته با وجود افزایش نیافتن درآمد وزرات بهداشت، اما کارانه پرستاران قرارداری 2.5 برابر شده است.
وی بیان داشت : نظام پرداختی برای همه کارکنان دولت باید یکسان باشد و کارکنان وزارت بهداشت با وجود ارایه خدمات ارزنده به مردم، از نظر دریافت مزایا و دستمزد در مقایسه با وزارتخانه های دیگر در رده سیزدهم قرار دارد که باید دولت برای رفع این مشکلات گام های مناسبی بردارد. 
وی در خصوص طرح تحول سلامت گفت : برای اجرای طرح تحول سلامت از چند سال گذشته گام هایی در کشور برداشته شد و باید با استحکام آن برنامه های اجرا شود و برای ارایه خدمات جدید به مردم در این طرح برنامه ریزی کرد. 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت : در طرح تحول نظام سلامت برنامه های قابل توجهی برای مهار و درمان بیماری های صعب العلاج، ناباروری ،حمایت از بیماران اعصاب و روان، بیماری های دهان و دندان و بهداشت همگانی برنامه ریزی شده است که گام به گام این برنامه ها عملیاتی می شود. 
دکتر هاشمی اضافه کرد : احداث پایگاه بهداشت و کلینیک های ویژه ، افزایش تخت های بیمارستانی و گسترش دولت الکترونیک از مجموعه اقداماتی است که برای اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور باید ساماندهی شود و بدون توجه به زیر ساختها ، طرح تحول نظام سلامت در کشور عقیم می ماند. 
وی با اشاره به اهمیت شبکه های مجازی در افزایش آگاهی مردم ، تصریح کرد: سامانه های علمی در اصول، معایب و مزایایی دارد و باید براساس منویات نظام جمهوری اسلامی برای کاربرد مثبت آن ترویج شود و دستگاه قضایی از اقدامات مخربی که در فضا مجازی علیه افراد،جناح ها و جریان خاصی ایجاد می شود، برخورد کند. 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت : جایگاه جامعه پزشکی باید در هر زمانی حفظ شود و تصور افزایش خدمات اجتماعی بدون حضور پزشکان مجرب و پرستاران دلسوز در کشور بی معنا است. 
در سفر یک روزه دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سمنان، 90 طرح حوزه بهداشت و درمان شامل 18 طرح افتتاح و عملیات اجرایی 72 طرح در بخش‌های مختلف آغاز شد

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت