عناوین مهمترین خبرها:

 

معرفی

 گروه علمی فلسفه، اخلاق و علوم زیستی فرهنگستان علوم پزشکی

از آنجا که طبق اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرهنگستان علوم پزشکی جهموری اسلامی ایران وظیفه دارد در راستای اهداف بلندی از جمله اعتلای اخلاق پزشکی، تحقق عدالت در سلامت، تکریم و الگوسازی بنیان‌های اسلامی، فرهنگ‌سازی مناسب و همچنین رشد و گسترش دانش‌های فلسفه و حکمت، اخلاق و فقه اسلامی در حوزه سلامت و پزشکی گام بردارد، گروه علمی فلسفه، اخلاق‌پزشكي و علوم‌زیستی در جهت تحقق این اهداف فرهنگستان علوم پزشكي تشکیل شده و فعالیت می‌نماید. از این‌رو محور اصلی فعالیت‌های گروه، علاوه بر رصد کلان حوزه سلامت از حیث استانداردهای اخلاق پزشکی و تلاش برای هم‌گرایی ذی‌نفعان اصلی و نهادهای متولی تاثیرگذار سعی در فراهم آوردن بستر مناسب برای تقویت فرهنگ اسلامی، سلامت معنوی و اخلاق‌پزشکی می‌باشد تا در حد امکان با ارائه راهکارهای عملی به ارزش‌های اخلاقی و استانداردهای اخلاق حرفه‌ای پزشکی جامه عمل بپوشاند. همچنین حمایت لازم را از پایه‌ریزی و گسترش دانش‌های فلسفه و حکمت، اخلاق و فقه اسلامی در حوزه سلامت و پزشکی و تربیت نیروی انسانی در حوزه‌های مذکور با همکاری حوزه و دانشگاه فراهم نماید.

 این گروه با تدوین برنامه استراتژیک اخلاق‌پزشکی همواره تلاش می‌کند تا در مسیر تحقق چشم‌انداز خود یعنی «نهادینه شدن معرفت و عمل به اخلاق‌پزشکی بر پایه هنجارهای اسلامی و انسانی در همه‌ارکان نظام سلامت جمهوری اسلامی‌ ایران به منظور استقرار نظام سلامت پاسخگو واحترام همه‌جانبه به کرامت انسانی» و ماموریت خود مبنی بر« تلاش براي دستیابی به معرفت و مدیریت فراگیر (شامل نیازسنجی، سیاست گذاری، برنامه‌ریزی، اجرا، پایش و دیدهبانی ارزشیابی و برنامه‌ریزی مجدد) اخلاق پزشکی در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و ارائه خدمات سلامت با توجه به ارزش‌های اسلامی، احترام به کرامت انسانی و عدالت در سلامت» گام بردارد.

اعضای گروه را تنی چند از اساتید، اندیشمندان، متخصصین و پژوهشگران برجسته حوزه‌های مرتبط دانشگاهی از جمله علوم پزشکی، علوم انسانی، اخلاق پزشکی و علمای حوزوی و سیاست‌گذاران نظام سلامت تشکیل می دهند. جلسات گروه به صورت ماهانه تشکیل می‌گردد.

اعضاء گروه

نام و نام خانوادگي

نوع عضويت

دكتر سيدجمال‌الدين سجادي

رئيس گروه اخلاق پزشكي 

دكتر باقر لاريجاني

رئيس گروه آموزش پزشكي

دكتر داريوش فرهود

پيوسته

دكتر ضيا‌ء‌الدين تابعي

پيوسته

دكتر فاطمه سادات نيري

پيوسته

دکتر علیرضا زالی

پيوسته

دكتر علی جعفریان

وابسته

دكتر نيكزاد عيسي‌زاده

عضو

دكتر احد فرامرز قراملکی

عضو

دکتر علیرضا میلانی فر

عضو

دكتر مجتبی پارسا

عضو

دکتر پونه سالاری

عضو

دكتر حمیدرضا آیت اللهی

عضو

دكتر عليرضا پارساپور

عضو

دکتر احسان شمسی گوشکی

دبیرگروه وعضو گروه

دكتر احمد شجاعي

عضو

دكتر حميدرضا نمازي

عضو

برنامه جلسات

برنامه جلسات گروه فلسفه، اخلاق پزشکی و  علوم زیستی در سال 1399

رئيس گروه : جناب آقاي دكتر سیدجمال الدین سجادی

دبیر گروه : جناب آقای دکتر احسان شمسی گوشکی
  کارشناس گروه:
سرکار خانم فاطره مومنی جاوید

زمان تشكيل : چهار شنبه‌ها 7 صبح

ماه

تاريخ

فروردين

----

ارديبهشت

----

خرداد

----

تير

----

مرداد

----

شهريور

 99/06/19

99/06/26

مهر

99/07/23

آبان

99/08/07

99/08/21

آذر

 99/09/12

99/09/26

دي

99/10/10

99/10/17

بهمن

99/11/08 

99/11/29

اسفند

 99/12/13 

99/12/20

اطلاعات تماس

علاقه مندان جهت ارتباط با اين گروه مي توانند با شماره 15-88645513 داخلي 332 سرکار خانم مومنی کارشناس گروه تماس حاصل فرمايند.

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید