عناوین مهمترین خبرها:

نشست ديده باني سلامت به همت گروه علوم پيراپزشكي فرهنگستان علوم پزشكي و مركز تحقيقات سياست گذاري اقتصاد سلامت، چهارم دی ماه سال جاري برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل فرهنگستان، دكتر سيد شهاب الدين صدر، عضو پیوسته و رئيس زیرگروه سلامت الکترونیک و گروه علوم پیراپزشکی فرهنگستان با بيان اين مطلب گفت: امروزه فناوري اطلاعات مي تواند كيفيت مراقبت پزشكي را افزايش دهد كه هدف بسياري از پيشگامان در اطلاع رساني پزشكي يا در توسعه سيستم هاي باليني است. جلوگیری از دوباره‌کاری و یا مداخلات درمانی و تشخیص غیرضروری از طریق دسترسی آسان و سریع به اطلاعات الکترونیک بیماران مي تواند در کاهش هزینه‌ها موثر باشد و به همین علت سازماندهی اطلاعات بیماران و توسعه یکپارچه نظام اطلاعات بالینی در قالب بیمارستان الکترونیکی برای نظام سلامت توصيه مي شود.

وي ادامه داد: ارتباط جديد بين بيمار و ارائه دهندگان خدمات درماني به صورت مشاركت فعال و امكان تصميم‌گيري مشترك پزشك و بيمار و امكان تبادل اطلاعات و ارتباط موثر بين پزشكان متخصص و گروه‌هاي پيراپزشكي و بخش‌هاي مختلف تشخيصي و درماني بيمارستان بخشی از مزاياي بيمارستان الكترونيك است.

دكتر صدر با تاكيد بر اينكه مديريت اطلاعات، نقطه تمايز بيمارستان الكترونيكي است گفت: مديريت يكي از ملزومات نظام سلامت است و به همين خاطر، يكي از دلايل توسعه مديريت، جريان اطلاعات فرد در نظام سلامت است.

دكتر سيد شهاب الدين صدر با بیان اینکه سيستم سلامت كشور ناگزير از الكترونيكي شدن است، افزود: به همت گروه علوم پيراپزشكي فرهنگستان علوم پزشكي و مركز تحقيقات سياست گذاري اقتصاد سلامت، نشست ديده باني سلامت با موضوع بحث و تبادل نظر پيرامون بيمارستان هوشمند و مديريت آن با حضور اعضاي پيوسته و وابسته فرهنگستان و شخصيت هاي علمي و دانشگاهي، چهارم دی ماه سال جاري در محل سالن ابن سيناي فرهنگستان علوم پزشكي برگزار مي شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در روزهای آینده سهم نیروی انسانی علوم پزشکی در ۱۰ منطقه آمایشی برای پنج سال آینده را مشخص می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار روابط عمومي وامور بينالملل فرهنگستان به نقل از مهر، دکتر باقر لاریجانی امروز در «همایش ملی آموزش پزشکی در افق ۱۴۴۴» در محل فرهنگستان علوم پزشکی کشور اظهار داشت: بر اساس این بُرش منطقه‌ای، نیازهای ملی مشخص شده و همه مناطق آمایشی علوم پزشکی کشور، جهت‌گیری پنج سال آینده خود را مشخص می‌کنند.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری که در کشور در زمینه آموزش پزشکی انجام شده است، گفت: خوشبختانه در حوزه توسعه‌یافتگی در رتبه خوبی قرار داریم اما هنوز در حوزه‌ نوآوری نتوانسته‌ایم رتبه خوبی کسب کنیم که یکی از دلایل آن، عدم هماهنگی حوزه‌های دانشی مختلف در کشور است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: آموزش عالی در کشور رشد وسیعی داشته و به مدد اقتصاد و توسعه نیروی انسانی، اکنون ۵۵هزار پزشک عمومی در کشور در حال تحصیل هستند. از این رو افزایش ناگهانی نیروی انسانی علوم پزشکی امکانپذیر نیست و مقدمات و مؤخراتی دارد.

لاریجانی گفت: ما در حال حاضر در گروه پزشکی به سمت رفع نیازهای کشور حرکت کرده‌ایم اما در این مسیر با چالش‌هایی مواجه هستیم. با این وجود، به مدد سیاستگذاری رهبر معظم انقلاب توانسته‌ایم در تولید دانش، سرآمد منطقه باشیم درحالی‌که کشور ما با تحریم و جنگ روبرو بوده و شرایط راحت و آسوده‌ای نداشته‌ایم. به هر حال کسب رتبه ۱۷ دنیا در حوزه اکسوپوس، کار ساده‌ای نیست.

وی با اشاره به رشد ایران در برخی از حوزه‌ها یادآور شد: ما بیش از جمعیت‌مان در تولید علم نقش داشته‌ایم البته این تنها یک شاخص است اما در حوزه‌هایی مثل بیولوژی ۱۲۰۰ درصد و در پزشکی ۹۰۰ درصد در یک دهه رشد علمی داشته‌ایم.

رئیس گروه آموزشی فرهنگستان علوم پزشکی تأکید کرد: در انسجام و تداوم برنامه‌ریزی‌ها ضعف داریم و اگر نقشه جامع  علمی کشور و سند چشم‌انداز نبود، موتور محرکه‌ای برای رشد علمی کشور وجود نداشت.

لاریجانی افزود: برنامه‌ریزی‌ ما باید بر اساس شواهد باشد، دیگر زمان تمایلات و نظرات شخصی گذشته است و نباید انتظار داشته باشیم که گفتمان‌های علمی به طور ناگهانی اثر خود را بگذارند و بدون نقشه روشن، نمی‌توانیم به مرجعیت علمی برسیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: در این بیانیه سه نکته مهم برای حوزه آموزش پزشکی راهگشا است؛ اول مرجعیت علمی، دوم جهاد علمی و سوم علم نافع است.

وی بیان کرد: برای مرجعیت علمی باید آنقدر در یک موضوع کار کنیم که همه به ما رجوع کنند و در این راه ضمن اینکه نقشه راه داشته باشیم، بر آن نقشه استقامت کنیم.

به گفته لاریجانی، در زمینه علم نافع می‌توان گفت که آموزش پزشکی و به ویژه ادغام آموزش در خدمات، مهمترین کاربرد علم نافع است.

رئیس گروه آموزشی فرهنگستان علوم پزشکی ادامه داد: در جهاد علمی که مد نظر بیانیه گام دوم انقلاب است، ما باید دانشگاه‌ها را به سمتی ببریم که استعدادها فکر کنند جایی برای پرورش آنها وجود دارد. ما خوشبختانه در حوزه پزشکی، مسیر درستی را در قالب بسته‌های تحول و نوآوری پیش گرفته‌ایم اما به منظور روزآمد شدن آنها قرار است یک بازمهندسی در این نقشه تحول رخ دهد.

وی تأکید کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید نقطه تمایز خود را مشخص کنند و برای مرجعیت علمی خود، یک نقشه راه ترسیم کنند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: ارتقای معنویت از اهمیت بسیاری برخوردار است تا حدی که گزینش استاد، دانشجو و کارکنان یک محیط آموزشی باید بر مبنای ارتقا معنویت باشد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومي و بين الملل فرهنگستان به نقل از مهر، دکتر سیدعلیرضا مرندی امروز در همایش ملی آموزش پزشکی ۱۴۴۴ در محل فرهنگستان علوم پزشکی کشور با اشاره به دغدغه های علم و فناوری مقام معظم رهبری و بیانیه گام دوم انقلاب، خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم هم مسائل معنوی و اعتقادی و هم مسائل علم و فناوری مورد تاکید قرار گرفته اند.

وی افزود: در این بیانیه تهذیب مقدم بر آموزش است و ارتقا معنویت در تمامی سیاست های کلی مدنظر قرار دارد. ارتقا معنویت از اهمیت بسیاری برخوردار است تا حدی که گزینش استاد، دانشجو و کارکنان یک محیط آموزشی باید بر مبنای ارتقا معنویت باشد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور خاطرنشان کرد: طبق گفته مقام معظم رهبری، دانش ابزاری در جهت تکامل محیط دانشگاه است و در این محیط باید دین و تدین اصل باشد. هر آنچه کیفیت آموزشی بالا برود اما فارغ التحصیل اسلامی و انقلابی نداشته باشیم فایده ای برای کشور نخواهد داشت.

وی یادآور شد: بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب محیط دانشگاه باید التزام عملی و احکام اسلامی داشته باشد، یک استاد الگویی است که باید به این التزام حسن شهرت داشته باشد.

مرندی با اشاره به ایجاد تمدن اسلامی، توجه به اخلاق و معنویت و عدالت در بیانیه گام دوم  انقلاب اظهار داشت: یکی از مسائل اساسی در پزشکی عدالت است و اینکه یک استاد پزشکی باید بیشترین توجه را به قشر محروم و ناتوان داشته باشد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور از معنویت و اخلاق، عدالت و مبارزه با فساد، طهارت اقتصادی و مدیریت جهادی به عنوان بخش های مهم بیانیه گام دوم انقلاب نام برد.

مرندی گفت: پزشکانی که اکنون مورد هجمه قرار می‌گیرند، اوایل انقلاب مطب‌هایشان را تعطیل کرده‌اند و با تدریس و عزم جدی، دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را راه‌اندازی کردند.

وی افزود: اوایل انقلاب، سیستان و بلوچستان تنها چهار نفر فوق‌لیسانس داشت و انبوهی از پزشکان خارجی اما همین اساتید با تعطیلی مطب‌ها و تدریس در آن دانشگاه‌ها، آموزش پزشکی را شکل دادند.

دكتر  حسن ابوالقاسمي رئيس گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي گفت: فرهنگستان علوم پزشكي در نظر دارد همچون شش سال گذشته، هفتمين همايش ملي سلامت معنوي را با محور "سلامت معنوي و جوانان" برگزار کند.

دكتر ابوالقاسمي ضمن اشاره به اينكه در چند دهه اخير سلامت معنوي به عنوان يكي از ابعاد چهارگانه سلامت شناخته شده است افزود: گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي كه از خردادماه سال 1391 آغاز به كار كرد، بررسي هاي گسترده اي در تعاريف، شاخصها و مفاهيم سلامت معنوي انجام داده است.

وی افزود: با توجه به ملاقات خصوصي اعضاي گروه سلامت معنوی با مقام معظم رهبري(مد ظله) که در سال 1392 صورت گرفت، مقرر شد محور سخنرانی هایامسال، به سلامت معنوي و جوانان اختصاص یابد و جوانان بتوانند بحث پرسش و پاسخ را نیز در پنل های همایش داشته باشند.

شایان ذکر است، بنا بر اعلام كميته اجرايي اين همايش، آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات تا 15 بهمن ماه سال جاری خواهد بود.

گفتنی است، هفتمين همايش ملي سلامت معنوي به اهتمام فرهنگستان علوم پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی قم، دانشگاه علوم پزشکی بقيه الله و بسيج جامعه پزشکی در تاريخ 8 و 9 اسفندماه سال جاري در شهر مقدس قم برگزار می شود.

براي ثبت نام اينجا كليك نماييد

فرهنگستان علوم پزشکی كشور  از ۷۰ دانشجوی برتر رتبه اول در امتحانات پیش کارورزی پزشکی و امتحانات جامع علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی شهریور و اسفند ماه سال گذشته، تقدیر کرد.

 در اين مراسم دكتر سيد علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان در آیین تجلیل از دانشجویان برتر اظهار داشت: تمام دانشجویان تلاش خود را می کنند و شاید دلایل اقتصادی و اشتغال هنگام تحصیل باعث می شود، رتبه برتر کسب نکنند.

وی ادامه داد: نیاز است برای ایجاد روحیه امید بخشی در دانشجویان برنامه ریزی شود تا از یاس و ناامیدی دور شوند. در این مسیر اکثر ما تلاش خود را کرده‌ایم تا روح امید را در دانشجویان ایجاد کنیم. همچنین باید دانشجویان خود به فکر ایجاد زمینه کاری و تحقیقاتی باشند.

در ادامه دكتر فرشته معتمدی عضو فرهنگستان علوم پزشكي و  دبیر همایش تقدیر از دانشجویان رتبه اول امتحان جامع علوم پزشکی و دندانپزشکی گفت: در این مراسم از 70 دانشجوی رتبه نخست ۲۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور که در سال ۹۷ در دو آزمون پیش کارورزی و جامع علوم پایه پزشکی که در سال ۹۷ رتبه نخست را دریافت کرده اند تقدیر شد.

وی با اشاره به اینکه این دانشجویان برگزیده ۱۱ قطب پزشکی سراسر کشور هستند افزود: اعضای فرهنگستان علوم پزشکی که از مسؤولان و دست اندرکاران بخش آموزش پزشکی هستند هر ساله در این مراسم ضمن آشنایی با نفرات اول آزمون‌های جامع دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشکلات آموزشی و پژوهشی دانشجویان را شنیده و برای اصلاح و رفع مشکلات گام برمی دارند.

استادان پزشکی حاضر در این مراسم نیز با اشاره به اینکه شکل بیماری‌ها تغییر کرده است و آموزش پزشکی نیز همسو با این تغییر حرکت می‌کند از ارتقای کیفیت رشته پزشکی در کشور ابراز رضایت کردند و یادآور شدند فرزندان این مرز و بوم همگام با علوم روز دنیا در حرکت هستند.

تعدادی از دانشجویان نیز در این مراسم با گلایه از افزایش ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی خواستار افزایش کیفیت و بهبود وسایل آموزشی در این رشته شدند و عنوان کردند زمانی که برای دروس پایه رشته پزشکی صرف می‌شود بهتر است به بالین اختصاص یابد .

جستجو

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

به-مناسبت-اتمام-خدمات-رسانی-موفق-بخش-سلامت-کشور-در-اربعین-98سپید جامگان مسیر بهشت خدا قوت   دکتر محمدرضا...
ناخوشی-های-روانی-قرابت-و-نزدیکی-با-پدیده-اعتیاد-دارند   گفتگو با دكتر محمد باقر صابری زفرقندی،  عضو گروه...

ورود به سایت