انتشار تاریخچه بیمارستانهای صحرایی در دفاع مقدس

انتشار تاریخچه بیمارستان‌های صحرایی در دفاع مقدس به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی 

در چهلمین سال آغاز جنگ تحمیلی، مجموعه ای به نام "جراحی در جنگ" توسط فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و براساس کتاب "روایتی از تاریخ پزشکی دفاع مقدس" منتشر شده است. که در نخستین قسمت آن بافضای بیمارستان  صحرایی فاطمه زهرا(س) آشنا می‌شوید. این بیمارستان  سال ۱۳۶۴ در چوئبده در جنوب آبادان با ۸ اتاق عمل و یک اورژانس شیمیایی جهت پشتیبانی از عملیات فاو ساخته شد. این بیمارستان ۴ بار توسط ارتش صدام بمباران شدکه ۲ مورد آن که بمباران جنگی و شیمیایی بود را در تصاویر ملاحظه خواهید نمود. در ۸ اسفند ۱۳۶۴ برای چهارمین بار بیمارستان بمباران شد که هم تخریبی و هم شیمیایی بود. روز پس از این حادثه تیم اعزامی سازمان ملل در محل حضور یافت و گزارش مفصلی از  بمباران و مصدومین شیمیایی آن تهیه نمود اما پس از انتشار این گزارش همچنان حملات شیمیایی ادامه یافت. مکان این بیمارستان اگر چه چیزی از آن باقی نمانده ولی هنوز یکی از نقاط مقدس جبهه است که خون صدهاشهید و جانباز دفاع مقدس را در خود به یادگار دارد.

جراحی در جنگ - قسمت اول -بیمارستان صحرایی فاطمه زهرا (س)

درباره فرهنگستان

فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران سازمانی است که  ایجاد آن در پانزدهم دیماه ۱۳۶۶ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سپس در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۶۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از همان تاریخ آغاز به کار نمود.

 

ارتباط با ما

  • نشانی: تهران -میدان ونک - بزرگراه حقانی- ورودی کتابخانه ملی - مجموعه فرهنگستانهای جمهوری اسلامی ایران-فرهنگستان علوم پزشکی
  • تلفن:  ۰۲۱۸۸۶۴۵۵۱۳-۰۲۱۸۸۶۴۵۵۱۴-۰۲۱۸۸۶۴۵۵۱۵
  • ایمیل: info@ams.ac.ir